Chyby v zakázkách na Ostravsku

7. 9. 2006
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v minulých dnech nepravomocně sankcionoval ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky u zakázky na výměnu oken. Pokuta v tomto případě činí 30 tisíc korun. Jednalo se přitom o velmi závažné porušení zákona o veřejných zakázkách. Zadavatel má nyní patnáctidenní lhůtu na odvolání k předsedovi ÚOHS.

Rada obvodu 31.8.2005 rozhodla o přidělení zakázky na výměnu oken ve dvou domech stejné ulice (Výstavní 2 a 2a) dvěma firmám. Stejný předmět plnění byl přitom rozdělen na dvě smlouvy, které v součtu překročily částku 2 miliony korun rozhodnou pro postup podle zákona o veřejných zakázkách.

Došlo tak k obcházení finančních limitů dělením zakázek a nepoužití zadávacího řízení. Jde o jedno z nejzávažnějších porušení zákona, neboť v takových případech je vyloučen jeden ze základních principů a cílů zadávání, totiž otevřená soutěž. Stejnou chybu Mariánské Hory a Hulváky učinily u výměny oken u tří domů na ulici 28. října. Za toto pochybení byla v dubnu 2005 uložena pokuta 50 tisíc korun.

Při stanovení aktuální 30tisícové sankce ÚOHS zohlednil jako polehčující okolnost fakt, že si zadavatel před uzavřením smluv vyžádal ke každé z veřejných zakázek tři nabídky. Podstatná je i skutečnost, že předpokládaná cena přesáhla hranici 2 milionů korun, rozhodnou pro postup podle zákona o veřejných zakázkách, pouze o necelých 88 tisíc korun.

ÚOHS v minulosti sankcionoval také další zadavatele z Ostravska. Společnost VÍTKOVICE ARÉNA například při realizaci stavby technické infrastruktury v okolí Paláce kultury a sportu nepostupovala v roce 2003 podle tehdejšího zákona o zadávání veřejných zakázek a nevyhlásila obchodní veřejnou soutěž, ač výše budoucího peněžitého závazku přesáhla 74 mil. korun bez DPH. Ve stejném roce 2004 dostal pokutu i městský obvod Bartovice a Radvanice, když nevyhlásil obchodní veřejnou soutěž na stavbu domu s pečovatelskou službou. Pokuta činila 45 tisíc korun. Sankcionován byla v minulosti také Ostrava Poruba (regenerace zeleně 200 tisíc korun) nebo ve více případech Orlová.

 Tiskový a personální odbor ÚOHS

24. ledna 2020 / Ředitel Transparency International je neobjektivní, ÚOHS funguje efektivně Ředitel Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro deník Právo (24. 1. 2020, s. 1 a 3) ostře kritizoval fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže i jeho vedení. Prohlášení...

9. ledna 2020 / Varnsdorf nepodal rozklad, pokuta za radary je pravomocná Město Varnsdorf nepodalo rozklad proti pokutě ve výši 650 000 Kč, kterou mu za pochybení při uzavírání smluv na pronájem radarů svým prvostupňovým rozhodnutím ze závěru loňského roku...

19. prosince 2019 / Druhy zadávacích řízení, kvalifikace a hodnocení nabídek jsou obsahem druhého dílu Stručného průvodce zadavatele Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zveřejňuje druhý díl Stručného průvodce zadavatele světem veřejných zakázek

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu.

Email:
Aktuality z hospodářské soutěže
Aktuality z veřejných zakázek
Aktuality z veřejné podpory
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Aktuality z významné tržní síly
Tiskové zprávy z oblasti hospodářské soutěže
Tiskové zprávy z oblasti veřejných zakázek
Tiskové zprávy z oblasti veřejné podpory
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz