Pravda o pražské pobočce ÚOHS

26. 3. 2019
Seznam Zprávy včera zveřejnil reportáž a článek o pražské pobočce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Považujeme za nutné v této souvislosti uvést důležitá fakta, která se do výstupů Seznamu buďto nedostala nebo byla účelově upozaděna.

Pražská pobočka UOHS sídlila v pronajatých prostorách Ministerstva pro místní rozvoj na ulici Příkop. Z těchto prostor dostal Úřad výpověď od ministerstva, jinak neměl důvod je opouštět. Je nicméně pravdou, že kanceláře nebyly ve zcela dobrém stavu, což dokládá i skutečnost, že je ministerstvo nyní rekonstruuje. Rovněž dostupnost automobilem byla značně nevyhovující. Úřad totiž v rámci své činnosti mnohdy pracuje s objemnými spisy, které metrem (jak se snažil doporučit reportér Seznamu) z Brna přepravit opravdu nelze.

Úřad udělal při výběru nových prostor  průzkum dostupných možností jak v soukromých, tak státních nemovitostech. Komerční pronájem se z cenového hlediska ukázal jako naprosto nevýhodný, Úřad tedy hledal mezi nemovitostmi ve vlastnictví státu. Vyhovující z hlediska potřebné kapacity byly v dané době pouze dvě nemovitosti, přičemž s ohledem na nižší náklady na rekonstrukci byla zvolena budova na ulici Českomalínské, kterou nabízelo bezplatně k převodu Ministerstvo obrany. Budova na Českomalínské byla v zanedbaném stavu a vyžádala by si rekonstrukci, ať už by ji převzal jakýkoliv veřejný subjekt. Dodavatelé všech prací souvisejících s rekonstrukcí byli samozřejmě vybráni v transparentních výběrových řízeních, v nichž zvítězily nejvhodnější nabídky. Celá investice byla odsouhlasena Ministerstvem financí ČR.

Z ekonomického hlediska bylo jednoznačně výhodnější zhodnotit majetek státu, než dlouhodobě utrácet prostředky na provoz za nájem v komerční sféře.

Shrnutí podstatných skutečností:

  •  z prostor MMR dostal Úřad výpověď
  • Úřad dostal nemovitost zdarma, nic za ni neplatil
  • rekonstrukcí zhodnotil majetek státu
  • dodavatelé prací byli vybráni v transparentních zadávacích řízeních za nejnižší nabídkové ceny
  • investice byla schválena Ministerstvem financí
  • rekonstrukce vyjde celkově na částku, která by byla vydána na nájem v komerčních prostorách za pouhé tři roky

Tiskové oddělení ÚOHS
19/023

4. června 2019 / Výroční zpráva 2018 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zveřejnil výsledky své činnosti za rok 2018

24. dubna 2019 / Save the Date – Svatomartinská konference 2019 Letošní Svatomartinská konference o nejnovějším dění a trendech v právu hospodářské soutěže proběhne v termínu 13. a 14. listopadu v brněnské budově Úřadu pro ochranu hospodářské

4. dubna 2019 / Předseda Rafaj poskytl televizi Prima rozhovor ke „kauze mýto“ Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj včera v rozhovoru pro televizi Prima vysvětlil své jednání s Jaroslavem Faltýnkem v listopadu 2017, na němž chtěl původně...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu.

Email:
Aktuality z hospodářské soutěže
Aktuality z veřejných zakázek
Aktuality z veřejné podpory
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Aktuality z významné tržní síly
Tiskové zprávy z oblasti hospodářské soutěže
Tiskové zprávy z oblasti veřejných zakázek
Tiskové zprávy z oblasti veřejné podpory
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz