číslo jednací: VP/S015/03-160

Instance I.
Věc VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o. technologické centrum
Účastníci
  1. MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU
  2. VALEO AUTOKLIMATIZACE s.r.o.
Typ správního řízení Veřejná podpora
Výrok povoleno s podm.
Rok 2003
Datum nabytí právní moci 10. 4. 2003
Dokumenty file icon pis10807.pdf 128 KB

Č.j. VP/S 15/03 -160

V Brně dne 4. dubna 2003

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v řízení zahájeném dne 30. ledna 2003 na základě žádosti České republiky - Ministerstva průmyslu a obchodu ČR ze dne 29. ledna 2003, č.j. 6477/03/3800, o povolení výjimky ze zákazu veřejné podpory pro společnost VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o.podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, v platném znění, ve spojení s § 18 odst. 1 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů, rozhodl podle § 6 odst. 3 písm. b) zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, v platném znění, takto:

Výjimka ze zákazu veřejné podpory ve formě dotace na podnikatelskou činnost podle § 7 odst. 1 písm. d) zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění a dotace na školení a rekvalifikaci zaměstnanců podle § 6 odst. 3 zákona č. 9/1991 Sb., o zaměstnanosti a působnosti orgánů České republiky na úseku zaměstnanosti, v platném znění, poskytnuté v souladu s podmínkami Rámcového programu pro podporu vzniku a rozšíření technologických center, včetně příloh, schváleného usnesením vlády České republiky č. 573 ze dne 5. června 2002, pro společnost VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o.,

se povoluje

za této podmínky:

Celková míra regionální veřejné podpory nesmí přesáhnout 20 % výše hrubých mzdových nákladů osob zaměstnaných na nově vytvořených pracovních místech, souvisejících s realizací počáteční investice, včetně povinných odvodů na veřejné zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti v propočtu za období dvou kalendářních let následujících po kalendářním roce, ve kterém příjemce veřejné podpory zahájil v souvislosti s realizací investice poskytování služeb.

Odůvodnění:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen "Úřad") obdržel dne 30. ledna 2003 žádost o povolení výjimky (dále jen "žádost") podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, v platném znění (dále jen "zákon o veřejné podpoře") pro společnost VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o., kterou podalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

I. Podklady pro rozhodnutí

Při posuzování žádosti vycházel Úřad z následujících podkladů:

  1. žádosti o povolení výjimky podle § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,

  2. návrhu rozhodnutí o podpoře projektu,

  3. popisu projektu rozšíření technologického centra společnosti VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o. a jeho příloh,

  4. posudku investičního záměru z hlediska splnění podmínek pro poskytnutí podpory,

  5. posouzení záměru rozšíření technologického centra společnosti VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o.,

  6. tiskopisu žádosti o poskytnutí podpory dle Rámcového programu pro podporu vzniku a rozšíření technologických center,

  7. kopie výpisu z obchodního rejstříku společnosti VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o.

  8. úředně ověřené kopie čestného prohlášení žadatele o nezahájení prací na projektu a o bezdlužnosti,

  9. kopie výročních zpráv společnosti VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o. za roky 1999, 2000 a 2001,

  10. předpokladů vývoje osobních nákladů pracovníků zabývajících se odbornou činností v rámci technologického centra a nákladů na školení.

II. Údaje získané z žádosti o povolení výjimky

  • poskytovatelem veřejné podpory je Česká republika - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR,

  • ministerstvy odpovědnými za poskytnutí veřejné podpory je Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR,

  • kontaktní osobou je Mgr. Martin Turnovský, ředitel odboru podpory investování /3800/ Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,

  • název veřejné podpory je "Podpora projektu rozšíření a vzniku technologického centra společnosti VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o.",

  • základem pro poskytnutí veřejné podpory je Rámcový program pro podporu vzniku a rozšíření technologických center, který byl schválen vládou ČR usnesením č. 573 ze dne 5. června 2002 a vyhlášen Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v Obchodním věstníku dne 26. června 2002",

  • jedná se o nový program podpory,

  • jako druh veřejné podpory jsou uvedeny dotace na podnikatelskou činnost a dotace na školení a rekvalifikaci,

  • jako forma poskytnutí veřejné podpory je uvedeno přímé poskytnutí finančních prostředků.

III. Vymezení účastníka řízení

Jediným účastníkem řízení o povolení výjimky je v souladu s § 3 písm. c) ve spojení s § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře Česká republika - Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

IV. Charakteristika "Rámcového program pro podporu vzniku a rozšíření technologických center" (dále jen "Program podpory)

Program podpory, na jehož základě je podpora poskytována, byl schválen vládou ČR usnesením č. 573 ze dne 5. června 2002 a vyhlášen Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR v Obchodním věstníku dne 26. června 2002.

Účelem a obsahem Programu podpory je podpora vzniku a rozšíření technologických center, vymezení forem a výše podpory, úprava všeobecných podmínek pro poskytování podpory, postupu při poskytování podpory a výkon státní správy s tím související. Cílem programu podpory je podpora investičních projektů zahraničních a tuzemských společností, vedoucích k rozšiřování a zakládání technologických center, týkajících se high-tech výrobků a technologií na území České republiky a vytváření nových pracovních příležitostí pro vysoce kvalifikované pracovníky.

Podporu lze poskytnout ve všech regionech NUTS II České republiky, které zároveň, s výjimkou regionu NUTS II Praha, spadají pod vymezení oblastí s mimořádně nízkou životní úrovní nebo vysokou nezaměstnaností dle § 5 písm. a) zákona o veřejné podpoře, přičemž region NUTS II Praha spadá pod vymezení oblastí dle § 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře, kde je možné poskytnout veřejnou podporu vedoucí k usnadnění rozvoje těchto oblastí, pokud nemění podmínky obchodu mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie v míře, jež by byla v rozporu se společným zájmem.

Program podpory je zaměřen na podporu technologických center. V rámci této podpory nemůže být poskytnuta podpora do zbrojního průmyslu.

Na základě programu podpory je poskytována regionální (investiční) podpora ve formě dotace na podnikatelskou činnost, a to na základě rozhodnutí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a horizontální podpora ve formě dotace na školení a rekvalifikaci zaměstnanců, na základě rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Podpora ve formě dotace na podnikatelskou činnost může být poskytnuta pouze na realizaci investice do rozšíření nebo vzniku technologického centra, přičemž investicí se rozumí investice do uznatelných nákladů (viz níže), a to ve výši minimálně 15 mil. Kč vynaložené nejpozději do tří let od vydání rozhodnutí o podpoře projektu nebo na vytváření nových pracovních míst pro vysoce kvalifikované pracovníky, které souvisí s investicí, a to minimálně pro 15 zaměstnanců, vynaložené nejdéle do tří let ode dne vydání rozhodnutí o podpoře projektu. V odůvodněných případech Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR může se souhlasem Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a na žádost příjemce podpory prodloužit splnění podmínky realizace investice v dané výši a vytvoření daného počtu nových pracovních míst nejdéle do pěti let ode dne vydání rozhodnutí o podpoře projektu. Počet nově vytvořených pracovních míst je roven průměrnému stavu zaměstnanců zaměstnaných v rámci projektu za tři ukončené kalendářní měsíce po uplynutí závazku, přepočtenému na plný pracovní úvazek nebo rozdílu průměrného stavu zaměstnanců zaměstnaných příjemcem podpory za tři ukončené kalendářní měsíce po uplynutí lhůty závazku uvedeného v investičním projektu přepočteného na plný pracovní úvazek a průměrného stavu zaměstnanců zaměstnaných příjemcem podpory za období tří kalendářních měsíců předcházejících kalendářnímu měsíci, ve kterém nastal rozhodný den, přepočtený na plný pracovní úvazek. Počet nově vytvořených pracovních míst musí být ve výši závazku.

Oprávněné náklady pro poskytnutí regionální podpory, poskytnuté pro účely realizace počáteční investice, mohou být tvořeny dvěma způsoby. První způsob vymezuje základ pro výpočet veřejné podpory následovně:

  • hodnotou specifikovaného pořízeného dlouhodobého hmotného majetku, kterou tvoří pořizovací cena pozemků, budov a zařízení (standardní základ)

  • hodnotou specifikovaného nehmotného majetku, kterou tvoří pořizovací cena patentů, operativních nebo patentovaných licencí a nepatentovaného know-how, přičemž hodnotu nákladů na nákup tohoto dlouhodobého nehmotného majetku lze započítat do uznatelných nákladů ve výši 25 % standardního základu pouze za podmínek, že tento nehmotný majetek bude příjemcem podpory zakoupen od třetích subjektů za tržních podmínek, bude zahrnut do aktiv příjemce podpory, bude amortizován a bude využíván výhradně příjemcem podpory

  • hodnotou nájemného zaplaceného za pronájem majetku formou finančního leasingu, případně zůstatkovou cenou při následném odkupu najatého majetku, přičemž k jejich započtení do uznatelných nákladů dojde v okamžiku zaúčtování majetku předmětu finančního leasingu do majetku příjemce podpory a pouze ve výši, která nepřekročí cenu obvyklou, stanovenou na základě zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a změně některých zákonů, v platném znění, platnou v době uzavření leasingové smlouvy. Do uznatelných nákladů nelze tedy započítat zisk leasingové společnosti, služby, pojištění, opravy a další běžné náklady související s pronájmem majetku formou finančního leasingu.

Do uznatelných nákladů lze započítat pouze pořizovací cenu výše uvedeného majetku pořízeného v období prvních pěti let ode dne registrace žadatele o podporu (dále jen "rozhodný den").

Příjemce podpory zachová investici po dobu nejméně pěti let ode dne, kdy byl dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek, zahrnutý do výpočtu veřejné podpory, uveden do užívání.

Druhý způsob vymezuje základ pro výpočet veřejné podpory vytváření nových pracovních míst vztahujících se k investici následovně:

  • objemem hrubých mzdových nákladů zaměstnanců zaměstnaných v rámci investičního projektu v přepočtu na plný pracovní úvazek, včetně souvisejících povinných odvodů zaměstnavatele, za období dvou kalendářních let následujících po kalendářním roce, ve kterém byla příjemcem podpory zahájena podporovaná činnost.

Do uznatelných nákladů lze započítat pouze mzdové náklady na zajištění pracovních míst zaměstnanců nově zaměstnaných v souvislosti s investičním projektem vytvořených v období prvních pěti let od rozhodného dne.

Příjemce podpory zachová počet nově vytvořených pracovních míst přepočtených na plný pracovní úvazek po dobu nejméně pět let ode dne účinnosti pracovní smlouvy na podporované nově vytvořené pracovní místo.

Podpora ve formě dotace na školení a rekvalifikaci je účelově určená k úhradě nákladů příjemce podpory vynaložených v souvislosti s tímto školením a rekvalifikací zaměstnanců v rámci investičního projektu.

Základem pro výpočet veřejné podpory pro školení a rekvalifikaci jsou předpokládané uznatelné náklady, které mohou být tvořeny:

  1. osobními náklady zaměstnanců zajišťujících školení a rekvalifikace,

  2. cestovným školených a rekvalifikovaných zaměstnanců i zaměstnanců školení a rekvalifikace zajišťujících,

  3. spotřebou materiálu a energií prokazatelně spotřebovaných na realizaci školení a rekvalifikací,

  4. ostatními službami prokazatelně souvisejícími s realizací školení a rekvalifikací,

  5. osobními náklady školených a rekvalifikovaných zaměstnanců za časové období, kdy se prokazatelně aktivně účastní procesu školení a rekvalifikace, ve výši maximálně odpovídající souhrnnému objemu položek a) až d).

Míra veřejné podpory se odlišuje dle toho, zda se jedná o obecné nebo zvláštní školení a rekvalifikaci zaměstnanců. Obecným školením a rekvalifikací zaměstnanců se rozumí nespecifická rekvalifikace zaměstnanců, která nemusí přímo a zásadně souviset s konkrétním uplatněním a je zároveň obecně uplatnitelná u ostatních zaměstnavatelů. Zvláštním školením a rekvalifikací zaměstnanců se rozumí specifická rekvalifikace zaměstnanců, která jej cíleně zaměřena na získání takových znalostí a dovedností, které vedou k získání konkrétní pracovní pozice a není obecně převoditelná na další podniky či obsah činnosti.

Maximální výše dotace na podnikatelskou činnost a dotace na školení a rekvalifikaci je stanovena procentní sazbou z řádně vykázaných a skutečně vynaložených uznatelných nákladů, vymezených výše v závislosti na zvolení způsobu základu pro výpočet veřejné podpory a druhu veřejné podpory a nesmí překročit přípustnou míru veřejné podpory a zároveň celkovou hodnotu veřejné podpory stanovené pro daný projekt rozhodnutím Úřadu.

Maximální přípustná míra regionální veřejné podpory je stanovena v příloze 2a Programu podpory na základě regionální mapy na léta 2002-2006, kterou vláda České republiky vzala na vědomí usnesením ze dne 10.12. 2001 č. 1315, a která stanoví, že maximální míra regionální veřejné podpory nepřekročí ve vztahu k příslušným regionům NUTS II České republiky spadajícím pod vymezení regionů dle § 5 písm. a) zákona o veřejné podpoře 50 % (oblasti NUTS II Střední Čechy a Moravskoslezsko), 49 % (oblasti NUTS II Severozápad a Střední Morava), 48 % (oblasti NUTS II Severovýchod a Jihovýchod) a 46 % (oblast NUTS II Jihozápad). V oblasti NUTS II Praha činí maximální míra regionální veřejné podpory 20 %. Maximální přípustná míra horizontální veřejné podpory školení a rekvalifikace je stanovena v příloze 2b Programu podpory a nepřekročí v regionech NUTS II České republiky spadajících pod vymezení regionů dle § 5 písm. a) zákona o veřejné podpoře 35 % v případě zvláštního školení a rekvalifikace a 60 % v případě obecného školení a rekvalifikace. V regionu NUTS II Praha činí maximální míra veřejné podpory školení a rekvalifikace 25 % v případě zvláštního školení a rekvalifikace a 50 % v případě obecného školení a rekvalifikace. V případě poskytnutí veřejné podpory příjemci podpory, jenž je malým nebo středním podnikem, specifikovaným v nařízení Komise č. 70/2001 ze dne 12.1. 2001, publikovaném v Úředním věstníku OJ L 10/33 ze dne 13.1. 2001, a splňuje další podmínky stanovené v tomto nařízení, je možné výše uvedené maximální míry regionální veřejné podpory navýšit v regionech spadajících pod vymezení regionů dle § 5 písm. a) zákona o veřejné podpoře o 15 % a v regionech spadajících pod vymezení regionů dle § 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře o 10 %.

Žádost o podporu na základě Programu podpory ve formě registrace žadatele o podporu vydáním registračního listu projektu musí být podána před zahájením prací na projektu. Žadatel o podporu předkládá čestné prohlášení o nezahájení prací na projektu před podáním žádosti o podporu, tj před rozhodným dnem.

V Programu podpory je dále stanoveno, že veřejná podpora poskytnutá na jeho základě nesmí být kumulována s jinou veřejnou podporou vztahující se ke stejným uznatelným nákladům, pokud by poskytnutím této další veřejné podpory došlo k překročení míry veřejné podpory stanovené v rozhodnutí o podpoře projektu, další případná omezení a úpravy vedoucí k zajištění pravidla kumulace stanoví Úřad ve svém rozhodnutí.

Údaje o investici

Společnost VALEO AUTOKLIMATIZACE, s.r.o., se sídlem Kuštova 2596, Rakovník IČO: 49 82 30 01 (dále jen "společnost"), je dceřinnou společností společnosti Valeo Climatisation, se sídlem ve Francii, která patří mezi přední světové výrobce řízených klimatizačních jednotek a kontrolních panelů pro osobní automobily. Předmětem podnikání společnosti je výroba výlisků z plastických hmot, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej, kovoobrábění a výroba a montáž automobilových zařízení. V roce 2001 společnost zaměstnávala (…) zaměstnanců a její obrat činil (…) mil. Kč. Převážná část produkce společnosti je exportována na trhy EU, zejména do SRN, Velké Británie a Švédska.

Společnost zamýšlí realizovat v Praze 7 - Holešovicích počáteční investici a tak rozšířit stávající vývojové a inovační aktivity do tří let o 84 nových pracovníků. Většina nově vytvořených pracovních míst se bude vztahovat výlučně k odborné činnosti technologického centra. Tato expanze bude v horizontu tří let vyžadovat investici ve výši (…) mil. Kč. Podstatná část investice bude směřovat do pořízení strojů a zařízení pro činnost laboratoře a do pořízení příslušného software. Investice bude ze 100 % kryta ze zisku, který byl doposud vygenerován výrobní aktivitou společnosti Valeo Autoklimatizace, s.r.o.

Z celkového počtu 102 zaměstnanců bude 93 s vysokoškolským vzděláním a 9 se středoškolským vzděláním. Výše realizovaný investiční projekt bude mít minimální vliv na tvorbu nepřímých pracovních míst. V rámci projektu bude pracovníkům technologického centra poskytnuto rozsáhlé školení. Odhad celkových nákladů školení zaměstnanců technologického centra činí (…) Kč. Investice společnosti měla být zahájena v prosinci 2002 a dokončena v červnu 2004.

Z předložených podkladů vyplývají následující hodnoty týkající se předpokládané výše investice a předpokládané výše objemu mezd na nově vytvořená pracovní místa, včetně povinných zákonných odvodů:

  1. instalace, stroje (1. rok (…) mil. Kč, 2. rok (…) mil. Kč)

  2. ostatní dlouhodobý hmotný majetek zahrnovaný do uznatelných nákladů (1. rok (…) mil. Kč)

  3. software (1. rok (…) mil. Kč, 2. rok (…) mil. Kč)

  4. objem mezd, včetně povinných zákonných odvodů: (1. rok (…) mil. Kč, 2. rok (…) mil. Kč, 3. rok (…) mil. Kč, 4. rok (…) mil. Kč, 5. rok (…) mil. Kč)

VII. Právní analýza

V § 1 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že tento zákon upravuje postup při posuzování slučitelnosti veřejné podpory se závazky České republiky vyplývajícími z Evropské dohody (sdělení č. 7/1995 Sb., o sjednání Evropské dohody zakládající přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a Českou republikou na straně druhé). Čl. 64 odst. 1 bod (iii) Evropské dohody stanoví, že neslučitelná s řádným působením této dohody, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi ČR a Společenstvím, je jakákoliv veřejná podpora, která narušuje soutěž nebo hrozí jejím narušením v důsledku zvýhodňování některých podnikatelských jednotek nebo výroby určitého zboží. Čl. 64 odst. 3 Evropské dohody stanoví, že Rada přidružení přijme do tří let od vstupu této dohody v platnost nezbytná pravidla pro provádění odstavců 1 a 2. Tato pravidla byla přijata dne 24.6. 1998 s účinností od 11. 7. 1998 (sdělení č. 225/1998 Sb., o sjednání Rozhodnutí č. 1/98 Rady přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a ČR na straně druhé ze dne 24. 6. 1998 o přijetí prováděcích pravidel pro uplatnění ustanovení o státní podpoře uvedených v čl. 64 odst. 1 bodu (iii) a odst. 2, podle čl. 64 odst. 3 Evropské dohody zakládající přidružení mezi ES a jejich členskými státy na straně jedné a ČR na straně druhé, a v čl. 8 odst. 1 bodu (iii) a odst. 2 Protokolu 2 k této Dohodě o výrobcích ESUO (dále jen "Prováděcí pravidla")).

V čl. 2 Prováděcích pravidel se stanoví, že posouzení slučitelnosti jednotlivých rozhodnutí o podpoře a programů veřejných podpor s Evropskou dohodou bude probíhat na základě kritérií vyplývajících z uplatnění pravidel článku 92 Smlouvy o založení Evropského společenství, včetně současné a budoucí sekundární legislativy, systémů, směrnic a dalších příslušných administrativních nařízení platných v ES, jakož i precedenčního práva Soudu první instance a Soudního dvora ES a zvláštních pokynů, které budou vypracovány podle článku 4 odst. 3 Prováděcích pravidel.

V § 3 písm. a) zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejnou podporou se rozumí jakákoliv forma podpory, včetně programů veřejné podpory nebo výhod zvýhodňujících podnikání nebo odvětví výroby poskytovaná Českou republikou, ministerstvem, jiným správním orgánem, orgánem samosprávy nebo poskytovaná z veřejných prostředků. V § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejná podpora poskytovaná způsobem narušujícím nebo hrozícím narušením soutěže tím, že zvýhodňuje určité podnikání nebo odvětví výroby, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské Unie, je neslučitelná se závazky České republiky vyplývajícími z Evropské dohody a je zakázána. V § 2 odst. 2 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že zákaz veřejné podpory podle odstavce 1 platí, pokud tento zákon nestanoví jinak nebo pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepovolil výjimku.

Vzhledem k tomu, že:

  • se jedná o výhodu poskytovanou Českou republikou - Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, které je poskytovatelem veřejné podpory v souladu s § 3 písm. c) zákona o veřejné podpoře,

  • tato výhoda zvýhodňuje určité podnikání, neboť poskytnutá veřejná podpora umožní příjemci této podpory snížit náklady na realizaci investice, které by musel na tuto investici vynaložit, čímž je mu poskytnuta výhoda na úkor jiných konkurujících společností,

  • dojde k narušení hospodářské soutěže, v míře v níž může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie, neboť poskytnutí veřejné podpory umožní příjemci veřejné podpory realizovat investici vedoucí k rozšíření vývojových a inovačních aktivit společnosti a v konečném důsledku posílení tržního podílu příjemce veřejné podpory na evropském trhu elektrických komponentů pro automobilový průmysl,

jde o veřejnou podporu splňující znaky uvedené v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře, která je obecně zakázaná, pokud není povolena výjimka.

Při posuzování slučitelnosti výše uvedené veřejné podpory se závazky vyplývajícími z Evropské dohody je třeba postupovat v souladu s příslušnými předpisy ES, jimiž jsou:

  1. Pravidla pro národní regionální podporu - publikovaná v Official Journal C 74, 10. 3. 1998 (dále jen "Pravidla")

  2. Nařízení Evropské komise týkající se aplikace článků 87 a 88 Smlouvy o založení ES v oblasti školení - publikované v Official Journal L 10, 13.1. 2001 (dále jen "Nařízení")

Ad I.

Pravidla v čl. 1 stanoví, že regionální podpora je určena méně rozvinutým regionům. Je realizována podporou investic a vytvářením pracovních příležitostí. Úřad může povolit výjimku ze zákazu veřejné podpory podle § 2 odst. 1 u veřejných podpor, které mají napomoci hospodářskému rozvoji oblastí s mimořádně nízkou životní úrovní nebo vysokou nezaměstnaností (§ 5 písm. a) zákona o veřejné podpoře) nebo které mají usnadnit rozvoj určitých oblastí, pokud nemění podmínky obchodu mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie v míře, jež by byla v rozporu se společným zájmem (§ 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře) tj. veřejné podpory regionálního charakteru.

Čl. 2 Pravidel stanoví, že rozhodovat o slučitelnosti veřejné podpory lze pouze v případech, kdy je zajištěna vyváženost mezi výsledným narušením soutěže a výhodami vyplývajícími z veřejné podpory. Uvedená investice má být uskutečněna v Praha 7, tj. v regionu NUTS II Praha, který spadá pod vymezení regionů dle čl. 87 odst. 3 písm. c) Smlouvy o založení Evropského společenství, jelikož zde HDP na jednoho obyvatele (měřený kupní silou) dosáhl v období 1996-98 119,6 % průměru HDP na jednoho obyvatele v Evropské unii. Čl. 4.8. Pravidel stanoví, že míra veřejné podpory u oblastí vymezených v čl. 87 odst. 3 písm. c) Smlouvy o založení Evropského společenství nesmí přesáhnout 20% investičních nákladů vhodných na poskytnutí podpory a musí být stanovena v závislosti na regionálním přínosu konkrétního investičního projektu. V Praze průměrná míra nezaměstnanosti podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR dosáhla v lednu roku 2003 výše 3,8 %, tj. 37,3 % průměru České republiky. V regionech vymezených dle § 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře, kam spadá region NUTS II Praha, lze poskytnout na realizaci počáteční investice, jež nesměřuje do oblasti tzv. citlivých sektorů (uhlí, ocel, syntetická vlákna, doprava a automobilový průmysl), regionální veřejnou podporu usnadňující rozvoj určitých hospodářských aktivit nebo oblastí, pokud nemění podmínky obchodu mezi Českou republikou a členskými státy Evropské Unie v míře, jež by byla v rozporu se společným zájmem. Dle regionální mapy na léta 2002-2006, kterou vláda České republiky vzala na vědomí usnesením ze dne 10.12. 2001 č. 1315, a která stanoví, že maximální míra regionální veřejné podpory nepřekročí v regionu NUTS II Praha, spadajícímu pod vymezení regionů dle § 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře, 20 %, Úřad stanovil, že míra regionální veřejné podpory poskytnutá ve vztahu k uznatelným nákladům nepřekročí tuto míru veřejné podpory.

Čl. 4.1. Pravidel stanoví, že předmětem regionální podpory je zajistit tzv. počáteční investici nebo vytvořit pracovní příležitosti, které souvisí s investicí. Počáteční investicí se dle článku 4.4. Pravidel rozumí investice do fixního kapitálu týkající se založení nového podniku, rozšíření stávajícího podniku nebo zahájení činnosti související se zásadní změnou výrobku nebo výrobního procesu u existujícího podniku (cestou racionalizace, diverzifikace nebo modernizace). Dle čl. 4.11. Pravidel může být veřejná podpora poskytnuta na tvorbu nových pracovních míst souvisejících s realizací počátečního investičního projektu. Příjemce veřejné podpory plánuje rozšíření vývojových a inovačních aktivit, přičemž poskytnutí veřejné podpory je zaměřeno na vytváření nových pracovních míst spojených s investicí. Z podkladů pro vydání rozhodnutí vyplývá, že základem pro výpočet veřejné podpory bude výše skutečně vynaložených mzdových nákladů, včetně povinných zákonných odvodů, osob zaměstnaných na nově vytvořených pracovních místech v propočtu za dobu dvou kalendářních let následujících po kalendářním roce, ve kterém příjemce podpory zahájil poskytování služeb.

Vzhledem k vymezení podmínek Programu podpory, za nichž lze veřejnou podporu poskytnout, týkajících se stanovení uznatelných nákladů, tj. vymezení standardního základu pro výpočet regionální veřejné podpory, účelu, formy, míry veřejné podpory, podílu příjemce na financování podporované investice ve výši 25 % z celkových investičních nákladů, podmínky zachování investice po dobu 5 let Úřad dospěl k závěru, že jsou splněny podmínky stanovené v čl. 4.2., 4.5. a 4.6., 4.9. a 4.10. Pravidel.

Čl. 4.18. Pravidel stanoví, že strop míry regionální veřejné podpory, povolené tímto rozhodnutím, zahrnuje částku veřejné podpory poskytnutou souběžně podle několika regionálních programů a částku veřejné podpory, která je poskytována z místních, regionálních a celostátních zdrojů. Tato podmínka je rovněž vymezena v pravidlech Programu podpory a poskytovatel veřejné podpory zajistí při poskytnutí veřejné podpory její splnění. Vzhledem k tomu, že příjemce podpory je navíc povinen ve svém účetnictví zabezpečit, aby náklady a výnosy související s projektem byly vedeny odděleně od ostatních nákladů a výnosů a vést o projektu oddělené výkaznictví, podmínky kumulace veřejné podpory jsou zajištěny. To platí i o veřejné podpoře v podobě investiční pobídky pro VALEO AUTOKLIMATIZACE s.r.o., a to formou slevy na dani z příjmů podle § 35b zákona č. 586/192 5b., o daních z příjmů, podle rozhodnutí Úřadu ze dne 3. 5. 2001, č.j. VP/S 24/01-160.

Ad II.

Navrhovaná míra a účel veřejné podpory v podobě dotace na rekvalifikaci a školení zaměstnanců poskytnuté v regionu spadajícím pod vymezení oblastí dle § 5 písm. c) zákona o veřejné podpoře, která činí 25 % v případě zvláštního školení a 50 % v případě obecného školení, splňuje podmínky stanovené v nařízení. Vzhledem k tomu, že vymezení uznatelných nákladů pro výpočet veřejné podpory a vymezené v programu podpory je rovněž v souladu s nařízením, lze danou veřejnou podporu poskytnout. V souladu s rozhodnutím Evropské komise č. 2000/424/C ze dne 16.11. 1999, publikovaném v Official Journal dne 6.7. 2000, hmotná podpora rekvalifikace se nezahrnuje do celkové hodnoty veřejné podpory. Tuto veřejnou podporu lze v navrhované výši poskytnout.

Vzhledem k tomu, že příjemce veřejné podpory nesplňuje definiční znaky pro malý a střední podnik, maximální povolená míra regionální veřejné podpory činí v souladu s čl. 4.8. Pravidel 20 % hodnoty skutečně vynaložených uznatelných nákladů.

IX. Závěr

Dne 31. března 2003 bylo účastníku řízení doručeno vyrozumění o možnosti vyjádřit se k podkladu pro rozhodnutí i ke způsobu jeho zjištění, popřípadě navrhnout jeho doplnění. Tohoto práva účastník řízení ve stanovené době nevyužil.

Ze všech shora uvedených důvodů bylo možno žádosti o povolení výjimky vyhovět, povolení však bylo nutno podmínit tak, aby byl zajištěn soulad s výše uvedenými předpisy.

Poučení o opravném prostředku:

Proti tomuto rozhodnutí v souladu s § 6 odst. 5 zákona o veřejné podpoře nelze podat rozklad.

Ing. Josef Bednář

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Obdrží:

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Na Františku 32

110 15 Praha

vyhledávání ve sbírkách rozhodnutí

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz