číslo jednací: VP/S069b/00-160

Instance I.
Věc Plošné a regionální programy podpory malého a středního podnikání
Účastníci
  1. Ministerstvo pro místní rozvoj
  2. MINISTERSTVO PRŮMYSLU A OBCHODU
Typ správního řízení Veřejná podpora
Výrok povoleno
Rok 2000
Datum nabytí právní moci 11. 12. 2000
Související rozhodnutí VP/S069a/00-160
VP/S069b/00-160
Dokumenty file icon pis6092.pdf 223 KB

Č.j. VP/S 69b/00-160

V Brně dne 8. prosince 2000

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení zahájeném dne 20. 11. 2000 na základě žádosti Ministerstva pro místní rozvoj ČR ze dne 15. 11. 2000 č.j. 35225/00/4120/4000 o povolení výjimky ze zákazu veřejné podpory podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře ve spojení s § 18 odst. 1 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), v platném znění, rozhodl podle § 6 odst. 3 písm. b) zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře takto:

Výjimka ze zákazu veřejné podpory v podobě programů podpory malého a středního podnikání - Region, Vesnice, Regenerace, Preference, Provoz, Hranice, Regiozáruka:

se povoluje.

Odůvodnění:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen "Úřad") obdržel dne 20. 11. 2000 žádost o povolení výjimky (dále jen "žádost") podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře (dále jen "zákon o veřejné podpoře"), kterou podalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

I. Podklady pro rozhodnutí

Při posuzování žádosti vycházel Úřad z následujících podkladů:

  1. formuláře žádosti o povolení výjimky podle § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře,

  2. popisu jednotlivých programů podpory malého a středního podnikání.

II. Údaje získané z žádosti o povolení výjimky

- poskytovatelem veřejné podpory je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

  • administrativním orgánem odpovědným za poskytnutí veřejné podpory je Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s.,

  • kontaktní osobou je Ing. Rudolf Lagron, ředitel odboru pro regionální programy Ministerstva pro místní rozvoj ČR

  • název veřejné podpory je "regionální programy podpory malého a středního podnikání Ministerstva pro místní rozvoj"

  • právním základem pro poskytnutí veřejné podpory v podobě uvedené investiční pobídky je zákon č. 299/1992 Sb., o státní podpoře malého a středního podnikání

  • druh a forma veřejné podpory jsou uvedeny v údajích k jednotlivým programům

III. Vymezení účastníka řízení

Jediným účastníkem řízení o povolení výjimky je v souladu s § 3 písm. d) ve spojení s § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

IV. Údaje o programech

IV. 1. Program podpory malého a středního podnikání ve vymezeném území REGION

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýšit přitažlivost malého a středního podnikání a zaměstnanost na níže vymezeném území, a tím přispět ke zlepšení hospodářské a sociální situace v tomto území. Subjektem pověřeným financováním podpory je Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. (dále jen "ČMZRB").

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území:

a) strukturálně postižených regionů podle přílohy programu,

b) hospodářsky slabých regionů podle přílohy programu,

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 50 osob, v případě a) menší než 250 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 250 mil. Kč, v případě a) 1450 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 180 mil. Kč, v případě a) 980 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25% nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu a zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každé započaté 2 mil. Kč úvěru nebo jeho podporované části je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance. Maximální výše úvěru nebo jeho podporované části nesmí přesáhnout 20 mil. Kč.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Podpora se poskytuje pouze k úvěrům určeným na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40 % jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

Příjemce podpory je povinen splácet v plné výši úroky z podpořeného úvěru.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podpora se vztahuje pouze k úvěrům, na které byla uzavřena úvěrová smlouva nejdéle 12 měsíců před podáním žádosti o podporu.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • příspěvek na úhradu úroků

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům podnikajícím:

a) ve strukturálně postižených regionech příspěvek ve výši 10 procentního úroku z bankovního úvěru určeného na realizaci podnikatelského projektu,

b) v hospodářsky slabých regionech příspěvek ve výši 7 procentního úroku z bankovního úvěru určeného na realizaci podnikatelského projektu,

Vzájemná kombinace podpor a) a b) je vyloučena.

Příspěvek se vyplácí postupně v souvislosti se splácením úroků. Výše příspěvku se stanovuje ve vazbě na počáteční výši úvěru a teoretický splátkový kalendář úvěru, vycházející z předpokladu pravidelných konstantních splátek úvěru po dobu od data podání žádosti do data smluvené splatnosti úvěru, nejvýše však po dobu 4 let.

O poskytnutí příspěvku rozhoduje ČMZRB v závislosti na splnění podmínek programu.

Výše příspěvku na úhradu úroků v procentech nemůže přesáhnout výši úrokové sazby podporovaného úvěru k datu uzavření úvěrové smlouvy, a to ani v případě kombinované podpory z více programů.

Podpory budou vybraným žadatelům poskytovány na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ, realizace projektu mimo vymezená území, nedosažení smluvně stanoveného zvýšení počtu zaměstnanců do jednoho roku po uzavření smlouvy, použití prostředků investičního úvěru z více jak 40 % na nákup zásob, úhradu pohledávek do lhůty splatnosti a další provozní výdaje bezprostředně související s projektem bude postihováno vrácením již vyplaceného příspěvku na úhradu úroků, smluvní pokutou ve výši 10 % vyplaceného příspěvku a zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

Neplnění ostatních podmínek programu bude postihováno zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Je vyloučeno poskytnutí příspěvku na úhradu úroků ke zvýhodněným úvěrům z programů KREDIT, PREFERENCE, PROVOZ a HRANICE a kombinace poskytnutí příspěvku z programů VESNICE a REGION 2.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

IV. 2. Program podpory malého a středního podnikání vymezeném území VESNICE

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýšit přitažlivost malého a středního podnikání a zaměstnanost na níže vymezeném území, a tím přispět ke zlepšení hospodářské a sociální situace v tomto území. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území obcí do 2999 obyvatel podle publikace ČSÚ Malý lexikon obcí ČR 2000 (kód publikace 2401-00).

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 250 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 1450 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 980 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25% nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu a zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každé započaté 2 mil. Kč úvěru nebo jeho podporované části je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance. Maximální výše úvěru nebo jeho podporované části nesmí přesáhnout 20 mil. Kč.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Podpora se poskytuje pouze k úvěrům určeným na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

Příjemce podpory je povinen splácet v plné výši úroky z podpořeného úvěru.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podpora se vztahuje pouze k úvěrům, na které byla uzavřena úvěrová smlouva nejdéle 12 měsíců před podáním žádosti o podporu.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • příspěvek na úhradu úroků

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům podnikajícím:

v obcích do 2999 obyvatel příspěvek ve výši 6 procentního úroku z bankovního úvěru určeného na realizaci podnikatelského projektu.

Příspěvek se vyplácí postupně v souvislosti se splácením úroků. Výše příspěvku se stanovuje ve vazbě na počáteční výši úvěru a teoretický splátkový kalendář úvěru, vycházející z předpokladu pravidelných konstantních splátek úvěru po dobu od data podání žádosti do data smluvené splatnosti úvěru, nejvýše však po dobu 4 let.

O poskytnutí příspěvku rozhoduje ČMZRB v závislosti na splnění podmínek programu.

Výše příspěvku na úhradu úroků v procentech nemůže přesáhnout výši úrokové sazby podporovaného úvěru k datu uzavření úvěrové smlouvy, a to ani v případě kombinované podpory z více programů.

Podpory budou vybraným žadatelům poskytovány na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ, realizace projektu mimo vymezená území, nedosažení smluvně stanoveného zvýšení počtu zaměstnanců do jednoho roku po uzavření smlouvy, použití prostředků investičního úvěru z více jak 40% na nákup zásob, úhradu pohledávek do lhůty splatnosti a další provozní výdaje bezprostředně související s projektem bude postihováno vrácením již vyplaceného příspěvku na úhradu úroků, smluvní pokutou ve výši 10% vyplaceného příspěvku a zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

Neplnění ostatních podmínek programu bude postihováno zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Je vyloučeno poskytnutí příspěvku na úhradu úroků ke zvýhodněným úvěrům z programů KREDIT, PREFERENCE, PROVOZ a HRANICE a kombinace poskytnutí příspěvku z programů REGION a REGION 2.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

IV. 3. Program podpory malého a středního podnikání vymezeném území REGENERACE

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýšit přitažlivost malého podnikání a zaměstnanost na níže vymezeném území, a tím přispět ke zlepšení hospodářské a sociální situace v tomto území. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území městských památkových rezervací (MPR), památkových rezervacích vesnického typu (PR), městských památkových zón (MPZ) a památkových zón vesnického typu (PZ) v České republice podle přílohy programu a v objektech zapsaných v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky (ÚSKP).

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 50 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 250 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 180 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25 % nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu, které musí být doloženo kladným stanoviskem obecního úřadu a podepsáno věcně příslušným zástupcem obce, resp. městské části se samostatným programem regenerace MPR a MPZ pro tuto městskou část a doloženo kladným stanoviskem věcně příslušného zástupce obce o souladu podnikatelského záměru s městským programem regenerace MPR a MPZ nebo s Programem obnovy vesnice. Začlenění objektu v ÚSKP potvrzují referáty kultury příslušného okresního úřadu. Dále zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každé započaté 2 mil. Kč úvěru nebo jeho podporované části je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance. Maximální výše úvěru nebo jeho podporované části nesmí přesáhnout 20 mil. Kč.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Podpora se poskytuje pouze k úvěrům určeným na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

Příjemce podpory je povinen splácet v plné výši úroky z podpořeného úvěru.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podpora se vztahuje pouze k úvěrům, na které byla uzavřena úvěrová smlouva nejdéle 12 měsíců před podáním žádosti o podporu.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • příspěvek na úhradu úroků

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům podnikajícím na území MPR, MPZ, PR a PZ a v objektech zapsaných v ÚSKP příspěvek ve výši 3 procentního úroku z bankovního úvěru určeného na realizaci podnikatelského projektu.

Příspěvek se vyplácí postupně v souvislosti se splácením úroků. Výše příspěvku se stanovuje ve vazbě na počáteční výši úvěru a teoretický splátkový kalendář úvěru, vycházející z předpokladu pravidelných konstantních splátek úvěru po dobu od data podání žádosti do data smluvené splatnosti úvěru, nejvýše však po dobu 4 let.

O poskytnutí příspěvku rozhoduje ČMZRB v závislosti na splnění podmínek programu.

Výše příspěvku na úhradu úroků v procentech nemůže přesáhnout výši úrokové sazby podporovaného úvěru k datu uzavření úvěrové smlouvy, a to ani v případě kombinované podpory z více programů.

Podpory budou vybraným žadatelům poskytovány na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ, realizace projektu mimo vymezená území, nedosažení smluvně stanoveného zvýšení počtu zaměstnanců do jednoho roku po uzavření smlouvy, použití prostředků investičního úvěru z více jak 40 % na nákup zásob, úhradu pohledávek do lhůty splatnosti a další provozní výdaje bezprostředně související s projektem bude postihováno vrácením již vyplaceného příspěvku na úhradu úroků, smluvní pokutou ve výši 10% vyplaceného příspěvku a zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

Neplnění ostatních podmínek programu bude postihováno zastavením dalšího vyplácení příspěvku.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Je vyloučeno poskytnutí příspěvku na úhradu úroků ke zvýhodněným úvěrům z programů KREDIT, PREFERENCE, PROVOZ a HRANICE.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

IV. 4. Program úvěrů pro malé podnikatele na území strukturálně postižených regionů PREFERENCE

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýšit přitažlivost malého podnikání a zaměstnanost na území strukturálně postižených regionů pomocí investičně zaměřených úvěrů na realizaci podnikatelských záměrů malých podnikatelů a tím přispět ke zlepšení hospodářské a sociální situace v těchto regionech. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území strukturálně postižených regionů uvedených v příloze programu REGION.

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 50 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 250 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 180 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25 % nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu a zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každý započatý 1 mil. Kč úvěru je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Úvěr se poskytuje pouze na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • úvěr

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům úvěr na realizaci podnikatelského záměru.

Doba splatnosti úvěru může být při poskytnutí úvěru stanovena maximálně na 6 let. V průběhu splácení úvěru lze výjimečně v odůvodněných případech dobu splatnosti prodloužit. O prodloužení splatnosti úvěru rozhoduje ČMZRB.

Úroková sazba je 5% p.a.

Úvěr může být poskytnut až do výše 5 mil. Kč.

Úvěr bude zajišťován podle běžných bankovních pravidel, a to včetně možnosti jištění z úvěru pořízenými prostředky.

O poskytnutí úvěru rozhoduje ČMZRB v závislosti na rizikovosti projektu a splnění podmínek programu.

Úvěr bude žadatelům poskytován na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ nebo realizace projektu mimo vymezená území bude postihováno okamžitou splatností poskytnutého úvěru a smluvní pokutou ve výši 10% z počáteční výše úvěru.

Porušení ostatních podmínek programu bude postihováno smluvní pokutou ve výši 10 % z počáteční výše úvěru.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Je vyloučeno poskytnutí úvěru, pokud byl na projekt již poskytnut úvěr z programů KREDIT a HRANICE. Ke zvýhodněnému úvěru nelze současně poskytnout příspěvek na úhradu části úroků z programů REGION, REGION 2, VESNICE, REGENERACE a TRH či záruku z programů ZÁRUKA, REGIOZÁRUKA a REGIOZÁRUKA 2.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

IV. 5. Program provozních úvěrů pro malé podnikatele na území vybraných regionů PROVOZ

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je podpořit zachování a další rozvoj malého podnikání na níže vymezeném území pomocí provozních úvěrů na realizaci podnikatelských záměrů malých podnikatelů a přispět ke zlepšení hospodářské a sociální situace území. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území strukturálně postižených a hospodářsky slabých regionů, uvedených v příloze programu REGION, nebo na území obce do 2999 obyvatel.

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 50 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 250 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 180 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25% nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkami poskytnutí podpory jsou:

a) splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu,

b) zaměstnávání alespoň 10 zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o úvěr a po celou dobu poskytování úvěru nebo zvýšení celkového počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek alespoň o 1 zaměstnance nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí úvěru (podepsání smlouvy) a zachování této zvýšené zaměstnanosti až do splacení úvěru. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

c) podnikatelský subjekt musí mít alespoň dvouletou historii k datu podání žádosti o úvěr.

Podpora se poskytuje na pořízení zásob a na překlenutí potřeb finančních prostředků do doby inkasa pohledávek do lhůty splatnosti bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, vymezený podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • úvěr

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům úvěr na pořízení zásob a na překlenutí potřeb finančních prostředků do doby inkasa pohledávek do lhůty splatnosti bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského záměru.

Doba splatnosti úvěru je při poskytnutí podpory maximálně 2 roky.

Úroková sazba je 9% p.a.

Úvěr může být poskytnut až do výše 1 mil. Kč.

Úvěr bude zajišťován podle běžných bankovních pravidel.

O poskytnutí úvěru rozhoduje ČMZRB v závislosti na rizikovosti projektu a splnění podmínek programu.

Úvěr bude žadatelům poskytován na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ nebo realizace projektu mimo vymezená území bude postihováno okamžitou splatností poskytnutého úvěru a smluvní pokutou ve výši 10% z počáteční výše úvěru.

Porušení ostatních podmínek programu bude postihováno smluvní pokutou ve výši 10% z počáteční výše úvěru.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Ke zvýhodněnému úvěru nelze současně poskytnout příspěvek na úhradu části úroků z programů REGION, REGION 2, VESNICE, REGENERACE a TRH či záruku z programů ZÁRUKA, REGIOZÁRUKA a REGIOZÁRUKA 2.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

IV. 6. Program úvěrů pro malé podnikatele na příhraničním území HRANICE

1. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýšit přitažlivost malého podnikání a zaměstnanost na níže uvedeném příhraničním území pomocí investičně zaměřených úvěrů na realizaci podnikatelských záměrů malých podnikatelů. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

2. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na příhraničním území uvedeném v příloze programu.

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 50 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 250 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 180 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25% nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25% nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu 2 programu a zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každý započatý 1 mil. Kč úvěru je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Preferovány budou projekty, které splní některou z následujících podmínek:

a) do 12 měsíců od poskytnutí úvěru zabezpečit a po dobu poskytování podpory zachovat kapitálový vstup partnera z území SRN nebo Rakouska, jehož sídlo se nachází na území vymezeném v příloze programu v rozsahu 10 - 90% splaceného kapitálu společnosti,

b) po dobu poskytování podpory realizovat vývoz výrobků nebo služeb v rozsahu minimálně 10% celkových ročních tržeb z projektu,

c) využít minimálně 10% úvěru na nákup know-how, strojů, zařízení a dopravních prostředků od dodavatelů nacházejících se na území SRN nebo Rakouska vymezeném v příloze programu.

Úvěr se poskytuje pouze na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • úvěr

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům úvěr na realizaci podnikatelského záměru.

Doba splatnosti úvěru může být při poskytnutí úvěru stanovena maximálně na 6 let. V průběhu splácení úvěru lze výjimečně v odůvodněných případech dobu splatnosti prodloužit. O prodloužení splatnosti úvěru rozhoduje ČMZRB.

Úroková sazba je 6 % p.a.

Úvěr může být poskytnut až do výše 7 mil. Kč.

Úvěr bude zajišťován podle běžných bankovních pravidel, a to včetně možnosti jištění z úvěru pořízenými prostředky.

O poskytnutí úvěru rozhoduje ČMZRB v závislosti na rizikovosti projektu a splnění podmínek programu.

Úvěr bude žadatelům poskytován na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ nebo realizace projektu mimo vymezená území bude postihováno okamžitou splatností poskytnutého úvěru a smluvní pokutou ve výši 10 % z počáteční výše úvěru.

Porušení ostatních podmínek programu bude postihováno smluvní pokutou ve výši 10% z počáteční výše úvěru.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu umožňuje kombinaci s dalšími programy, pokud není dále vyloučena.

Je vyloučeno poskytnutí úvěru, pokud byl na projekt již poskytnut úvěr z programu KREDIT a PREFERENCE. Ke zvýhodněnému úvěru nelze současně poskytnout příspěvek na úhradu části úroků z programů REGION, REGION 2, VESNICE, REGENERACE a TRH či záruku z programů ZÁRUKA, REGIOZÁRUKA a REGIOZÁRUKA 2.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků, které pokrývají zdroje Phare (asi 75 %) a prostředky státního rozpočtu (asi 25 %).

IV. 7. Program regionálních záruk pro malé a střední podnikatele REGIOZÁRUKA

A. Předmět a účel podpory

Cílem programu je zvýhodnit podmínky přístupu k bankovnímu úvěru na území strukturálně postižených a hospodářsky slabých regionů. Subjektem pověřeným financováním podpory je ČMZRB.

B. Vymezení příjemců podpory

O zařazení do programu může požádat jakýkoli podnikatelský subjekt se sídlem na území České republiky, který realizuje nebo hodlá realizovat svůj podnikatelský záměr na území strukturálně postižených a hospodářsky slabých regionů, uvedených v příloze programu REGION.

Podnikatelský subjekt musí splňovat následující podmínky:

  • k datu podání žádosti je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek menší než 250 osob,

  • tržby, resp. příjmy podniku za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nesmějí přesáhnout 1 450 mil. Kč, nebo aktiva, resp. majetek podniku ke konci tohoto roku nesmějí přesáhnout 980 mil. Kč,

  • splňuje kritérium nezávislosti, tj. 25 % nebo více kapitálu podniku nebo hlasovacích práv nesmí vlastnit jeden podnik nebo společně několik podniků nesplňující definici malých a středních podniků.

Při stanovení hodnot odpovídajících kritérií je nutno sčítat relevantní hodnoty u příjemce podpory a všech podniků, které ovládá přímo nebo nepřímo prostřednictvím vlastnictví 25 % nebo více kapitálu nebo hlasovacích práv. Pokud je součástí podnikatelského projektu nákup další již existující provozní jednotky, započítávají se její zaměstnanci, tržby, resp. příjmy, aktiva, resp. majetek do příslušných hodnot sledovaných u žadatele o podporu.

Podpora nebude poskytnuta subjektům, které nemají vypořádány všechny závazky vůči finančnímu úřadu, Správě sociálního zabezpečení, Celní správě, Pozemkovému fondu, Fondu národního majetku a Státnímu fondu životního prostředí. Potvrzení finančního úřadu o vypořádání závazků a čestné prohlášení o splnění závazků vůči všem ostatním institucím nesmí být ke dni podání žádosti o podporu starší 2 měsíců. Posečkání s úhradou závazků nebo dohoda o úhradě závazků se považují za vypořádané závazky.

C. Podmínky programu

Podmínkou poskytnutí podpory je splnění regionální podmínky podle bodu B programu a zvýšení celkového počtu zaměstnanců příjemce podpory na plný pracovní úvazek nejpozději do 12 měsíců po poskytnutí podpory (podepsání smlouvy o podpoře) a následné zachování zvýšeného počtu zaměstnanců minimálně do 36 měsíců od poskytnutí podpory. Poté nesmí po celou zbývající dobu poskytování podpory klesnout počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek u příjemce podpory pod výchozí stav před poskytnutím podpory. Výchozím počtem zaměstnanců, ke kterému je navýšení porovnáváno, je počet zaměstnanců na plný pracovní úvazek k datu podání žádosti o podporu. Do počtu zaměstnanců na plný pracovní úvazek se započítávají též zaměstnanci na částečný pracovní úvazek po přepočtu na plný pracovní úvazek. Způsob přepočtu je dán podmínkami zaměstnavatele pro vymezení plného pracovního úvazku. Zaokrouhlení se provádí na celá čísla podle matematických pravidel. Počet zaměstnanců prokazuje žadatel o podporu i příjemce podpory čestným prohlášením.

Na každé započaté 2 mil. Kč poskytnuté záruky je nutné zvýšit celkový počet zaměstnanců nejméně o jednoho zaměstnance.

Pokud je podpora poskytována po dobu kratší než 36 měsíců, tak příjemce podpory je povinen držet zvýšený stav zaměstnanců po dobu, po kterou je podpora poskytována.

Podpora se poskytuje pouze na pořízení hmotného či nehmotného investičního majetku, zejména pozemků, budov, staveb, strojů a zařízení, dopravních prostředků a know-how, na rekonstrukci a modernizaci hmotného investičního majetku bezprostředně souvisejícího s realizací podnikatelského projektu.

Úvěr může být maximálně do 40% jeho celkového objemu použit na zásoby, pohledávky do lhůty splatnosti a na úhradu provozních nákladů bezprostředně souvisejících s realizací podnikatelského projektu.

V průběhu roku lze každému žadateli poskytnout podporu pouze na jeden podnikatelský projekt.

Podnikatelský projekt musí mít charakter průmyslové, stavební nebo řemeslné výroby, služeb a obchodu, včetně zdravotnických a lékárenských služeb a hromadné osobní dopravy regionálního významu s výjimkou taxislužby, vymezený dále podrobněji seznamem odvětvové klasifikace ekonomických činností (OKEČ), který je společnou přílohou všech regionálních programů.

D. Druh podpory

  • záruka za bankovní úvěr

Program umožní poskytnout podnikatelským subjektům záruku za zůstatek bankovního úvěru až do výše 75% jistiny úvěru a nesplacených úroků nepřesahujících 30% zůstatku jistiny úvěru.

Cena záruky bude činit 0,9% p.a. z výše záruky. Podnikateli je poskytováno ke snížení ceny záruky cenové zvýhodnění záruky ve výši 0,5% p.a. z výše záruky, cena hrazená podnikatelem tak představuje 0,4% p.a.

O poskytnutí záruky, její výši a době ručení rozhoduje ČMZRB. Plnění ze záruky může být prováděno pouze v české měně.

Podpora bude žadatelům poskytována na smluvním základě. Smlouva bude obsahovat druh a rozsah podpory, vázaný na plnění podmínek programu.

E. Sankce za nedodržení podmínek programu

Použití prostředků úvěru v oborech činnosti nezahrnutých do podporovaných OKEČ nebo realizace projektu mimo vymezená území bude postihováno smluvní pokutou ve výši 20% z poskytnuté výše záruky.

Porušení ostatních podmínek programu bude postihováno smluvní pokutou ve výši 10% z poskytnuté výše záruky.

F. Účast v dalších programech

Účast v tomto programu nevylučuje možnost účasti v dalších českých i zahraničních programech. Záruku z tohoto programu nelze poskytnout k úvěrům z programů KREDIT, PREFERENCE, PROVOZ a HRANICE.

G. Doba trvání programu

Program je vyhlašován na období od roku 2001 do roku 2004. Doba trvání programu je v průběhu kalendářního roku ohraničena objemem disponibilních finančních prostředků.

V. Právní analýza

V § 1 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že tento zákon upravuje postup při posuzování slučitelnosti veřejné podpory se závazky vyplývajícími z Evropské dohody (sdělení č. 7/1995 Sb., o sjednání Evropské dohody zakládající přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a Českou republikou na straně druhé).

Čl. 64 odst. 1 bod (iii) Evropské dohody stanoví, že neslučitelná s řádným působením této dohody, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi ČR a Společenstvím, je jakákoliv veřejná podpora, která narušuje soutěž nebo hrozí jejím narušením v důsledku zvýhodňování některých podnikatelských jednotek nebo výroby určitého zboží.

Čl. 64 odst. 3 Evropské dohody stanoví, že Rada přidružení přijme do tří let od vstupu této dohody v platnost nezbytná pravidla pro provádění odstavců 1 a 2. Tato pravidla byla přijata dne 24. 6. 1998 s účinností od 11. 7. 1998 (sdělení č. 225/1998 Sb., o sjednání Rozhodnutí č. 1/98 Rady přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a ČR na straně druhé ze dne 24. 6. 1998 o přijetí prováděcích pravidel pro uplatnění ustanovení o státní podpoře uvedených v čl. 64 odst. 1 bodu (iii) a odst. 2, podle čl. 64 odst. 3 Evropské dohody zakládající přidružení mezi ES a jejich členskými státy na straně jedné a ČR na straně druhé, a v čl. 8 odst. 1 bodu (iii) a odst. 2 Protokolu 2 k této Dohodě o výrobcích ESUO (dále jen "Prováděcí pravidla")).

V čl. 2 Prováděcích pravidel se stanoví, že posouzení slučitelnosti jednotlivých rozhodnutí o podpoře a programů veřejných podpor s Evropskou dohodou bude probíhat na základě kritérií vyplývajících z uplatnění pravidel článku 92 Smlouvy o založení Evropských společenství, včetně současné a budoucí sekundární legislativy, systémů, směrnic a dalších příslušných administrativních nařízení platných v ES, jakož i precedenčního práva Soudu první instance a Soudního dvora ES a zvláštních pokynů, které budou vypracovány podle článku 4 odst. 3 Prováděcích pravidel.

V § 3 písm. a) zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejnou podporou se rozumí jakákoliv forma podpory, včetně programů veřejné podpory nebo výhod zvýhodňujících podnikání nebo odvětví výroby poskytovaná Českou republikou, ministerstvem, jiným správním orgánem, orgánem samosprávy nebo poskytovaná z veřejných prostředků.

V § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejná podpora poskytovaná způsobem narušujícím nebo hrozícím narušení soutěže tím, že zvýhodňuje určité podnikání nebo odvětví výroby, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské Unie, je neslučitelná se závazky České republiky vyplývajícími z Evropské dohody a je zakázána.

V § 2 odst. 2 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že zákaz veřejné podpory podle odst. 1 platí, pokud tento zákon nestanoví jinak nebo pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepovolil výjimku.

Podle § 5 písm. a) může Úřad rozhodnutím povolit výjimku ze zákazu veřejné podpory podle § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře u podpor, které mají napomoci hospodářskému rozvoji oblastí s mimořádně nízkou životní úrovní nebo vysokou nezaměstnaností, tj. veřejné podpory regionálního charakteru.

Podle § 5 písm. c) může Úřad rozhodnutím povolit výjimku ze zákazu veřejné podpory podle § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře u podpor, které mají usnadnit rozvoj určitých hospodářských aktivit nebo oblastí, pokud nemění podmínky obchodu mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie v míře, jež by byla v rozporu se společným zájmem.

Podle čl. 64 odst. 4 (a) Evropské dohody je po dobu prvních 5 let po vstupu v platnost Evropské dohody na celou Českou republiku pohlíženo jako na oblast Společenství uvedenou v čl. 87 odst. 3 písm. a) Smlouvy o založení Evropského společenství, s tím, že uvedená výjimka může být prodloužena o dalších 5 let. K prodloužení výjimky došlo rozhodnutím Rady přidružení č. UE - CZ 1703/00 ke dni 1. 1. 1997.

Uvedené programy podpory malého a středního podnikání jsou navrhovány na základě zákona č. 299/1992 Sb., o státním podpoře malého a středního podnikání.

Vzhledem k tomu, že:

  • se jedná o výhody, o jejichž poskytnutí rozhodne vláda ČR, na základě návrhu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, které je navrhovatelem veřejné podpory v souladu s § 3 písm. d) zákona o veřejné podpoře,

  • tyto výhody zvýhodňují určité podnikání, neboť poskytnuté veřejné podpory umožní příjemcům těchto podpor snížit náklady na realizaci záměrů, které by museli být hrazeny z rozpočtů příjemců veřejných podpor,

  • hrozí narušení hospodářské soutěže, neboť navrhované programy jsou určeny specificky určeným subjektům, které jsou v konkurenčním vztahu k ostatním subjektům, jež nemohou být do navrhovaných programů zařazeny a poskytnuté výhody mohou mít za důsledek posílení tržních podílů příjemců veřejných podpor,

  • poskytnutím výhod může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie, a to tím, že do navrhovaných programů mohou být zařazeni příjemci veřejné podpory, kteří svou produkci exportují do členských státu Evropské unie,

jde o veřejnou podporu splňující znaky uvedené v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

Při posuzování slučitelnosti výše uvedené veřejné podpory se závazky vyplývajícími z Evropské dohody je třeba postupovat v souladu s příslušnými předpisy ES, jímž je:

Směrnice Společenství o státní podpoře pro malé a střední podniky - publikovaná v Official Journal C 213, 23. 7. 1996 (dále jen "směrnice")

V souladu s čl. 3.2 směrnice se malým a středním podnikem rozumí podnik, který má méně než 250 zaměstnanců, má čistý obrat za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nepřesahující 1450 mil. Kč nebo celková aktiva nepřesahující 980 mil. Kč a který splňuje podmínky nezávislosti. Nezávislostí se rozumí stav, kdy žádný jiný subjekt, který nesplňuje definici malého a středního podniku, nemá 25% nebo vyšší podíl hlasovacích práv v podniku. Při výpočtu výše uvedených hodnot se sčítají všechny hodnoty podniků a osob, které podnik přímo nebo nepřímo ovládá prostřednictvím 25% nebo vyššího podílu na základním kapitálu nebo hlasovacích právech těchto osob.

Vymezení příjemců uvedené v každém z navrhovaných programů výše uvedené definiční znaky splňuje.

Posouzení slučitelnosti jednotlivých navrhovaných programů veřejné podpory

  1. Program REGION

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.1. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1 a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky.

  1. Program VESNICE

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.2. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1 a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky. Výše podpory v rámci navrhovaného programu nepřesáhne hodnotu 3,5 mil. Kč, tedy hranici veřejné podpory malého rozsahu vymezené v § 4 odst. 1 písmeno a) zákona o veřejné podpoře, na kterou se nevztahuje zákaz vymezený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

  1. Program REGENERACE

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.3. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1 a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky. Výše podpory v rámci navrhovaného programu nepřesáhne hodnotu 3,5 mil. Kč, tedy hranici veřejné podpory malého rozsahu vymezené v § 4 odst. 1 písmeno a) zákona o veřejné podpoře, na kterou se nevztahuje zákaz vymezený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

  1. Program PREFERENCE

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.4. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1. a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky. Výše podpory v rámci navrhovaného programu nepřesáhne hodnotu 3,5 mil. Kč, tedy hranici veřejné podpory malého rozsahu vymezené v § 4 odst. 1 písmeno a) zákona o veřejné podpoře, na kterou se nevztahuje zákaz vymezený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

  1. Program PROVOZ

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.5. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1 směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky. Výše podpory v rámci navrhovaného programu nepřesáhne hodnotu 3,5 mil. Kč, tedy hranici veřejné podpory malého rozsahu vymezené v § 4 odst. 1 písmeno a) zákona o veřejné podpoře, na kterou se nevztahuje zákaz vymezený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

  1. Program HRANICE

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.6. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1. a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky. Výše podpory v rámci navrhovaného programu nepřesáhne hodnotu 3,5 mil. Kč, tedy hranici veřejné podpory malého rozsahu vymezené v § 4 odst. 1 písmeno a) zákona o veřejné podpoře, na kterou se nevztahuje zákaz vymezený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře.

  1. Program REGIOZÁRUKA

Tento program byl s ohledem na poskytované formy podpory uvedené v bodě IV.7. písmeno D tohoto rozhodnutí posouzen jako program splňující podmínky obsažené v bodě 4.2.1 a 4.2.7. směrnice a je tedy slučitelný s výše uvedenými závazky.

VI. Závěr

Dne 6. 12. 2000 bylo účastníku řízení doručeno vyrozumění o možnosti vyjádřit se k podkladům rozhodnutí, případně navrhnout jeho doplnění. Tohoto práva účastník řízení ve stanovené lhůtě nevyužil.

Ze všech shora uvedených důvodů bylo možno žádosti o povolení výjimky vyhovět a Úřad rozhodl v souladu se zákonem o veřejné podpoře a výše uvedeným předpisem tak, jak je uvedeno ve výroku tohoto rozhodnutí.

Poučení o opravném prostředku:

Proti tomuto rozhodnutí v souladu s § 6 odst. 5 zákona o veřejné podpoře nelze podat rozklad.

Ing. Josef Bednář

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Obdrží:

Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky

k rukám Ing. Rudolfa Lagrona

ředitele odboru pro regionální programy

Staroměstské nám. 6

110 15 Praha

vyhledávání ve sbírkách rozhodnutí

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz