ÚOHS si připomněl 30 let své existence na slavnostní konferenci

22. 9. 2021
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes oslavil 30 let své existence slavnostní konferencí, která se uskutečnila v Lichtenštejnském paláci v Praze. Přání k „narozeninám“ Úřadu pronesl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, předseda vlády České republiky Andrej Babiš, rektor Tomáš Zima a zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva pro místní rozvoj.

Čtyři z pěti dosavadních předsedů ÚOHS. Zleva: Josef Bednář, Petr Mlsna, Stanislav Bělehrádek a Petr Rafaj.

Předchůdce ÚOHS, kterým byl Český úřad pro hospodářskou soutěž byl zřízen v průběhu roku 1991, kdy byla přijata rovněž první právní úprava hospodářské soutěže. V období 1992 až 1996 byl úřad přeměněn na ministerstvo, od listopadu 1996 pak funguje pod současným názvem.

Konferenci, jíž se zúčastnilo přibližně sto představitelů státní správy, územních samospráv, profesních sdružení, advokacie i akademických institucí, zahájil svým projevem předseda Úřadu Petr Mlsna. Ve své řeči zdůraznil důležitost ÚOHS pro fungování tržní ekonomiky, připomněl však také roli Úřadu v oblasti veřejného zadávání, veřejné podpory či významné tržní síly. Předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček ve své zdravici vyzdvihl mimo jiné umístění sídla ÚOHS do Brna.

Premiér Andrej Babiš ve svém proslovu hovořil mimo jiné o tom, jakou roli sehrál Úřad při schvalování veřejných podpor směřovaných na překonávání následků koronavirové pandemie. Pochválil Úřad také za odhalování kartelů mezi uchazeči o veřejné zakázky, neboť ÚOHS patří v této oblasti mezi nejlepší v Evropě.

Zástupce Ministerstva průmyslů a obchodu, náměstek Jan Dejl, ocenil dobrou spolupráci mezi oběma institucemi, která se odehrává zejména v oblastech veřejné podpory a hospodářské soutěže. Naopak na vztahy týkající se veřejného zadávání se zaměřil Vlastimil Fidler z Ministerstva pro místní rozvoj, které je společně s ÚOHS spolugestorem v této oblasti. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima poté zmínil společné vědecké projekty a nedávno uzavřené memorandum obou institucí.

Především na vznik Úřadu a první roky jeho činnosti se zaměřil historicky první předseda Úřadu Stanislav Bělehrádek. Účastníkům konference poodhalil okolnosti zřízení Úřadu, obtíže a problémy při jeho ustavování, sestavování prvotního týmu odborníků a průběh následné transformace na ministerstvo a zpět.

Konferenci završily projevy místopředsedů ÚOHS. Kamil Nejezchleb, Markéta Dlouhá a Petr Solský obecenstvo seznámili s nejdůležitějšími tématy, které Úřad v jednotlivých oblastech své působnosti řeší nebo se jimi bude v nejbližší budoucnosti zabývat.

 

Více informací

 

Tiskové oddělení ÚOHS
21/128

11. listopadu 2021 / Druhý den Svatomartinské konference se hovořilo především o významné tržní síle, diskutovalo se také na workshopech Druhým dnem pokračovala v Brně na Úřadě pro ochranu hospodářské soutěže Svatomartinská konference. Na programu byla zejména problematika významné tržní síly a tři specializované workshopy

10. listopadu 2021 / Vedení ÚOHS se setkalo se zástupci soutěžních úřadů ze Slovenska, Maďarska, Rumunska a Kypru V průběhu Svatomartinské konference se nejužší vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, tedy předseda Petr Mlsna, místopředsedkyně Markéta Dlouhá a místopředsedové Kamil Nejezchleb...

10. listopadu 2021 / ÚOHS pořádá již 14. ročník Svatomartinské konference Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zahájil dnes dopoledne svým úvodním projevem Svatomartinskou konferenci o nejnovějším dění a trendech v hospodářské soutěži...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu a vyberte oblast.

Email:
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Významná tržní síla
Hospodářská soutěž
Veřejné zakázky
Veřejná podpora
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz