Pokuta za nákup sanitek potvrzena

19. 10. 2006
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina svým pravomocným druhostupňovým rozhodnutím z 9. října 2006 potvrdil uložení pokuty ve výši 30 000 Kč zadavateli Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje pokutu za chyby ve veřejné zakázce na nákup tří sanitních vozů.

„Prvostupňový orgán postupoval v souladu se zákonem. Neshledal jsem důvody, pro které by bylo nutno napadené rozhodnutí zrušit nebo změnit,“ uvedl předseda ÚOHS.

Zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách, když stanovil technickou specifikaci předmětu veřejné zakázky tak, že určitým dodavatelům zajišťoval konkurenční výhodu. V rozporu se zásadou zákazu diskriminace v zadávacím řízení tak došlo k omezení okruhu potencionálních dodavatelů. Uvedený úkon mohl podstatně ovlivnit stanovení pořadí úspěšnosti nabídek.

Zadavatel konkrétně v technické specifikaci vozidla určil, že dlouhý rozvor vozidla musí činit 3400 mm, což byl schopen splnit pouze uchazeč nabízející automobily Volkswagen Transporter. Pokud by byla technická specifikace stanovena tak, aby dodávka nebyla vázána na určitý typ vozidla jediného výrobce, není vyloučeno, že by zadavatel obdržel nabídky i od dalších dodavatelů, což by mohlo pro zadavatele znamenat výhodnější podmínky.

Pokuta za porušení zákona mohla u této zakázky v ceně přes 6,5 mil. Kč činit až 328 000 Kč. Vzhledem k tomu, že zadavatel nebyl doposud za porušení zákona o veřejných zakázkách sankcionován, stanovil Úřad výši pokuty na necelých 10% procentech z této maximální částky.

Tiskový a personální odbor ÚOHS

27. července 2020 / Předseda ÚOHS má být odvolán kvůli nezávislému rozhodování o zakázkách ministerstev Koaliční rada dnes bude rozhodovat o tom, zda by měla vláda podat prezidentovi České republiky návrh na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje. Předseda...

23. července 2020 / Vyjádření ÚOHS k dnešním informacím médií ohledně návrhu na odvolání předsedy Úřadu Více než rok trvající veřejně publikované spekulace a mnohdy i nepravdivá a stále se opakující prohlášení v médiích poškozují důvěru v Úřad a jeho předsedu. Úřad i pod tímto...

17. července 2020 / Město Dobříš nezákonně využilo „ in house“ zadání, pokuta činí 500 000 korun Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad města Dobříš ve věci veřejné zakázky na zajištění nakládání s komunálními odpady, kterou město realizovalo prostřednictvím...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu.

Email:
Aktuality z hospodářské soutěže
Aktuality z veřejných zakázek
Aktuality z veřejné podpory
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Aktuality z významné tržní síly
Tiskové zprávy z oblasti hospodářské soutěže
Tiskové zprávy z oblasti veřejných zakázek
Tiskové zprávy z oblasti veřejné podpory
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz