Časopis Euro se mýlí, ÚOHS rozhoduje nejrychleji v historii

29. 4. 2019
V nejnovějším vydání časopisu Euro byl uveřejněn text o činnosti regulátorů, ve kterém se objevuje řada nesprávných údajů, které se o práci ÚOHS neustále opakují, přestože byly již mnohokrát vyvráceny.

V prvé řadě musíme odmítnout tvrzení, že Úřad rozhoduje v oblasti veřejných zakázek pomalu. Není tomu tak a dokonce v současné době Úřad rozhoduje nejrychleji v celé dosavadní historii. V roce 2017 byla průměrná doba na vydání rozhodnutí v prvním stupni 32 dnů, ve druhém stupni pak 52 dnů, v roce 2018 to bylo obdobné.  Lhůta je přitom 60 dnů, takže v obou instancích se rozhoduje zcela v souladu se správními lhůtami, přitom v I. stupni dokonce výrazně rychleji.

Statistické údaje zveřejněné v roce 2018 Evropskou komisí  nebyly dostatečně zpracovány a do lhůt pro vydání rozhodnutí Úřadem například započítávaly i dobu, kdy případ ležel u soudu, což mnohdy bylo několik let. Komise po výhradách ÚOHS uznala nedostatečné zpracování dat a potvrdila, že skutečné délky řízení ve druhém stupni byly o desítky procent nižší, než uváděla, a že Úřad rozhoduje zcela v souladu se zákonnými lhůtami.

Svádět na Úřad i pomalou výstavbu dálnic je pak zcela nesmyslné, neboť ve srovnání s celkovou dobou přípravy takových staveb, která běžně trvá řadu let, je několik málo měsíců vyhrazených pro přezkum věci před Úřadem zcela zanedbatelných. Pokud existuje veřejný zájem na transparentním a nediskriminačním postupu veřejných zadavatelů, pak je nutno také počítat s tím, že přezkum postupu zadavatele bude určitou dobu trvat.

Pro případy z oblasti hospodářské soutěže pak nejsou stanoveny žádné lhůty pro vydání rozhodnutí, a to z dobrých důvodů. Problematiku kartelových dohod a zneužití dominantního postavení, která je v oblasti veřejnoprávní regulace zcela unikátní svou komplexností a složitostí, nelze vyšetřit a rozhodnout v řádu dnů a dokonce ani měsíců. Soutěžní případy trvají zcela běžně řadu let, a to všude na světě. Stačí se podívat na dobu soutěžních řízení vedených Evropskou komisí a také na její úspěšnost při obhajobě těchto rozhodnutí před soudem.

Tiskové oddělení ÚOHS

19. září 2019 / Kasační stížnost ÚOHS uspěla, Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek nižšího soudu v kauze mýtného Nejvyšší správní soud včera vydal rozsudek, kterým ruší rozhodnutí Krajského soudu v Brně o žalobě společnosti Kapsch Telematic Services spol. s r. o. proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu...

9. září 2019 / Předseda Úřadu vrátil rozhodnutí ve věci mýtného tendru k novému projednání Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj dnes vydal rozhodnutí o rozkladu navrhovatele Kapsch Telematic Services, spol. s r. o., proti prvostupňovému rozhodnutí ze dne 20...

9. září 2019 / Českomalínská bublina Vojtěch Blažek ve svém včerejším článku zveřejněném na webu seznamzprávy.cz úmyslně zamlčel některá fakta, která Úřad o své pobočce v Praze zveřejnil již 26. 3. 2019 na svém...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu.

Email:
Aktuality z hospodářské soutěže
Aktuality z veřejných zakázek
Aktuality z veřejné podpory
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Aktuality z významné tržní síly
Tiskové zprávy z oblasti hospodářské soutěže
Tiskové zprávy z oblasti veřejných zakázek
Tiskové zprávy z oblasti veřejné podpory
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz