číslo jednací: VP/S003/03-160

Instance I.
Věc MŽP - podpora malých vod. elktr., větr. elektr. - přímé poskyt. fin. prostř., zvýhod. půjčka
Účastníci
  1. MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
  2. více příjemců nebo program
Typ správního řízení Veřejná podpora
Výrok povoleno s podm.
Rok 2003
Datum nabytí právní moci 14. 3. 2003
Dokumenty file icon pis10931.pdf 117 KB

Č.j. VP/S 3/03-160 V Brně dne 12. března 2003

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve správním řízení zahájeném dne 9.1.2003 na základě žádosti České republiky - Ministerstva životního prostředí ČR, ze dne 8.1.2003, č.j. 3432/300/03, podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, ve znění pozdějších předpisů, ve spojení s § 18 odst. 1 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), v platném znění, ve věci povolení výjimky ze zákazu veřejné podpory pro programy "5.A. Investiční podpora výstavby malých vodních elektráren" a "6.A. Investiční podpora výstavby větrných elektráren", rozhodl podle § 6 odst. 3 písm. b) zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, ve znění pozdějších předpisů, takto:

Výjimka ze zákazu veřejné podpory pro programy označené v Přílohách II Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR, platných pro rok 2003 s názvem "5.A. Investiční podpora výstavby malých vodních elektráren" a "6.A. Investiční podpora výstavby větrných elektráren", ve formě zvýhodněné půjčky

se povoluje

za těchto podmínek:

  1. Investicemi oprávněnými k podpoře jsou investice do pozemků, které jsou nezbytně nutné pro splnění cílů ochrany životního prostředí, investice do budov, továren a zařízení na snížení nebo úplné odstranění znečištění a poškozování životního prostředí a investice na úpravu výrobních metod s cílem ochrany životního prostředí. Podpora může být dále poskytnuta na náklady za převod technologie na základě získání provozních licencí či patentovaného nebo nepatentovaného know-how, za předpokladu, že tato nehmotná aktiva budou využívána výhradně příjemcem veřejné podpory, bude na ně pohlíženo jako na amortizovatelné statky, budou zahrnuta do aktiv příjemce veřejné podpory a budou užívána v podniku, který obdržel veřejnou podporu, po dobu nejméně 5 let. Pokud budou tato nehmotná aktiva zakoupena od třetích subjektů, musí být pořízena za tržních podmínek.

Ve všech případech musí být náklady oprávněné k poskytnutí podpory vypočítány bez započtení výhod vzniklých ze zvýšení kapacity, z úspor nákladů dosažených během prvních 5 let existence investičního projektu a vedlejší výroby během tohoto pětiletého období. Budou-li investice zaměřeny výhradně na ochranu životního prostředí bez jakýchkoli dalších ekonomických výhod, nebude se při stanovení nákladů oprávněných k poskytnutí podpory provádět žádné další snížení.

  1. Výše uvedená podmínka bude obsažena ve znění programů označených v Přílohách II Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí ČR, platných pro rok 2003 s názvem "5.A. Investiční podpora výstavby malých vodních elektráren" a "6.A. Investiční podpora výstavby větrných elektráren".

Odůvodnění:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen "Úřad") obdržel dne 9.1. 2003 žádost o povolení výjimky podle § 6 odst. 1 zákona č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o veřejné podpoře"), kterou podala Česká republika - Ministerstvo životního prostředí ČR.

I. Podklady pro rozhodnutí

Při posuzování žádosti vycházel Úřad z následujících podkladů :

  1. žádosti o povolení výjimky podle § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře

  2. přílohy k žádosti o povolení výjimky podle § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře

  3. Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky

  4. Příloh II Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky na opatření v rámci Státního programu na podporu úspor energie platných pro rok 2003.

II. Údaje získané z žádosti o povolení výjimky

  • poskytovatelem podpory je Česká republika - Ministerstvo životního prostředí ČR

  • ministerstvem odpovědným za poskytnutí podpory je Ministerstvo životního prostředí ČR

  • kontaktní osobou je Ing. Pavel Labounek, náměstek ministra a ředitel sekce 300

  • názvy Programů podpory jsou:

" Program 5.A. Investiční podpora výstavby malých vodních elektráren" (dále jen "Program 5.A.")

" Program 6.A. Investiční podpora výstavby větrných elektráren" (dále jen "Program 6.A.")

  • základem pro poskytování podpory jsou Přílohy II Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky na opatření v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie platné pro rok 2003

  • jedná se o Programy podpory zaměřené na oblast výstavby malých vodních resp. větrných elektráren

  • formou poskytnutí podpory je poskytnutí dotace v kombinaci s výhodnou půjčkou

  • přesný popis pravidel a podmínek pro poskytnutí podpory je uveden v Přílohách II Směrnice Ministerstva životního prostředí o poskytování finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí České republiky na opatření v rámci Státního programu na podporu úspor energie platných pro rok 2003

  • jedná se o horizontální podporu v oblasti životního prostředí

  • Programy podpory jsou časově omezeny na dobu 1 roku

  • přibližný počet příjemců podpory je podle obou Programů podpory 10 až 50 ročně.

III. Vymezení účastníka řízení

Jediným účastníkem řízení o povolení výjimky je v souladu s § 3 písm. c) ve spojení s § 6 odst. 1 zákona o veřejné podpoře Česká republika - Ministerstvo životního prostředí ČR.

IV. Vymezení pojmu

"Malým a středním podnikem" se rozumí podnikatel, který podniká a má trvalý pobyt nebo sídlo na území České republiky a který zaměstnává méně než 250 zaměstnanců, má čistý obrat za poslední účetně uzavřený kalendářní rok nepřesahující 1 450 mil. Kč nebo celková aktiva nepřesahující 980 mil. Kč a který splňuje podmínky nezávislosti. Nezávislostí se rozumí stav, kdy žádný jiný subjekt, který nesplňuje definici "malého a středního podniku", nemá 25% nebo vyšší podíl na základním kapitálu či hlasovacích právech podnikatele naplňujícího definici "malého a středního podniku". Pro výpočet výše uvedených hodnot se sčítají hodnoty týkající se "malého a středního podniku" a všech dalších osob, které tento podnikatel přímo nebo nepřímo ovládá prostřednictvím 25% nebo vyššího podílu na jejich základním kapitálu nebo hlasovacích právech.

Pokud celková aktiva podnikatele v okamžiku závěru 12-ti měsíčního zúčtovacího období překračují nebo nedosahují stanovenou hranici počtu zaměstnanců nebo stanovených finančních kritérií, vede to k získání nebo ztrátě statutu "malý a střední podnik" pouze opakuje-li se tento jev ve dvou po sobě následujících zúčtovacích obdobích.

V. Charakteristika Programů podpory

Podpora se v rámci Programu 5.A. vztahuje na výstavbu a rekonstrukce elektráren do 10 MW instalovaného výkonu. Podpora může být poskytnuta při dodržení podmínek ochrany přírody a krajiny (stanovený minimální průtok vodního toku atd.). Dále je nutno dodržet následující specifikaci a podmínky: Instalace turbíny s garantovanými parametry a účinností minimálně 85% (u nových turbín) nebo 80% (renovované turbiny), měřeno na spojce; při výpočtu výroby elektrické energie je nutno vycházet z údajů převzatých od Českého hydrometeorologického ústavu.

Podpora v rámci Programu 6.A. může být poskytnuta při dodržení všech podmínek ochrany přírody a krajiny i hygienických norem (např. hluk). U větrných elektráren s instalovaným výkonem do 40 kW musí být průměrná roční rychlost větru ve výšce 10 m nejméně 4,3 m/s a parametr drsnosti povrchu menší než 0,4 m. U větrných elektráren s instalovaným výkonem 40 kW a více musí být průměrná roční rychlost větru ve výšce 30 m nejméně 5,5 m/s korigovaná nejméně na pětileté období a parametr drsnosti povrchu menší než 0,4 m; tyto parametry musí potvrdit odborné pracoviště.

Oba Programy podpory jsou určeny pro všechny subjekty (obce, rozpočtové organizace, jiné nepodnikatelské subjekty, fyzické osoby a právnické osoby). Pravidla týkající se veřejné podpory se pak vztahují pouze na ty části obou Programů podpory, které za splnění ostatních předpokladů poskytují zvýhodnění určitému podnikání (viz dále). Podnikatelským subjektům je v rámci Programů podpory poskytována veřejná podpora ve formě zvýhodněné půjčky. Podmínkou získání podpory je mimo jiné též splnění kritérií uvedených v osnově energetického auditu. Energetický audit je zpracován podle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v platném znění, a vyhlášky č. 213/2001 Sb., kterou se vydávají podrobnosti náležitostí energetického auditu. Podpora bude poskytována v závislosti na objemu rozpočtovaných prostředků Státního fondu životního prostředí ČR na daný rok

VI. Právní analýza

V § 1 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že tento zákon upravuje postup při posuzování slučitelnosti veřejné podpory se závazky vyplývajícími z Evropské dohody (Sdělení č. 7/1995 Sb., o sjednání Evropské dohody zakládající přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a Českou republikou na straně druhé, dále jen "Evropská dohoda"). Čl. 64 odst. 1 bod (iii) Evropské dohody stanoví, že neslučitelná s řádným působením této dohody, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi Českou republikou a Společenstvím, je jakákoliv veřejná podpora, která narušuje soutěž nebo hrozí jejím narušením v důsledku zvýhodňování některých podnikatelských jednotek nebo výroby určitého zboží.

Čl. 64 odst. 3 Evropské dohody stanoví, že Rada přidružení přijme do tří let od vstupu této dohody v platnost nezbytná pravidla pro provádění odstavců 1 a 2. Tato pravidla byla přijata dne 24.6.1998 s účinností od 11.7.1998 (sdělení č. 225/1998 Sb., o sjednání Rozhodnutí č. 1/98 Rady přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a Českou republikou na straně druhé ze dne 24.6.1998 o přijetí prováděcích pravidel pro uplatnění ustanovení o státní podpoře uvedených v čl. 64 odst. 1 bod (iii) a odst. 2, podle čl. 64 odst. 3 Evropské dohody zakládající přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na straně jedné a Českou republikou na straně druhé, a v čl. 8 odst. 1 bod (iii) a odst. 2 Protokolu 2 k této Dohodě o výrobcích ESUO (dále jen "Prováděcí pravidla")).

Čl. 2 Prováděcích pravidel stanoví, že posouzení slučitelnosti jednotlivých rozhodnutí o podpoře a programů veřejných podpor s Evropskou dohodou bude probíhat na základě kritérií vyplývajících z uplatnění pravidel čl. 92 Smlouvy o založení ES, včetně současné a budoucí sekundární legislativy, systémů, směrnic a dalších příslušných administrativních nařízení platných v ES, jakož i precedenčního práva Soudu první instance a Soudního dvora ES a zvláštních pokynů, které budou vypracovány podle článku 4 odst. 3 Prováděcích pravidel.

V § 3 písm. a) zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejnou podporou se rozumí jakákoliv forma podpory, včetně programů veřejné podpory nebo výhod zvýhodňujících podnikání nebo odvětví výroby poskytovaná Českou republikou, ministerstvem, jiným správním orgánem, orgánem samosprávy nebo poskytovaná z veřejných prostředků.

V § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že veřejná podpora poskytovaná způsobem narušujícím nebo hrozícím narušení soutěže tím, že zvýhodňuje určité podnikání nebo odvětví výroby, v míře, jíž může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské Unie, je neslučitelná se závazky České republiky vyplývajícími z Evropské dohody a je zakázána. V § 2 odst. 2 zákona o veřejné podpoře je stanoveno, že zákaz veřejné podpory podle odst. 1 platí pokud tento zákon nestanoví jinak, nebo pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nepovolil výjimku.

Zákaz poskytování veřejné podpory stanovený v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře a povinnost poskytovatele nebo navrhovatele veřejné podpory podat žádost o povolení výjimky podle § 6 zákona o veřejné podpoře se nevztahují na podpory malého rozsahu, vymezené v § 4 odst. 1 písm. a) zákona o veřejné podpoře. Jedná se o poskytování veřejných podpor, jejichž výše nepřekročí v období tří let ode dne prvního poskytnutí podpory malého rozsahu částku v Kč odpovídající 100 000 EUR v přepočtu kurzem devizového trhu vyhlášeným Českou národní bankou platným ke dni prvního poskytnutí veřejné podpory malého rozsahu.

Vzhledem k tomu, že:

  1. se jedná o výhodu poskytovanou Českou republikou - Ministerstvem životního prostředí České republiky, které je poskytovatelem veřejné podpory v souladu s § 3 písm. c) zákona o veřejné podpoře,

  2. tato výhoda může zvýhodnit určité podnikání, neboť poskytnutá veřejná podpora umožní příjemci veřejné podpory snížit náklady na realizaci projektu - tedy na výstavbu malé vodní resp. větrné elektrárny, které by musel na tento projekt vynaložit, čímž je příjemci veřejné podpory poskytnuta výhoda na úkor jiných konkurujících společností,

  3. hrozí narušení hospodářské soutěže, neboť poskytnutí veřejné podpory povede k posílení finanční pozice a rozšíří finanční možnosti příjemce veřejné podpory tím, že mu umožní snížit náklady na realizaci investice, vzhledem k jeho konkurentům, kteří veřejnou podporu neobdrží,

  4. poskytnutím výhody může být dotčen obchod mezi Českou republikou a členskými státy Evropské unie tím, že umožní příjemci veřejné podpory omezit náklady na výstavbu zmíněného zařízení ve srovnání s náklady, které by nesli ostatní soutěžitelé při realizaci podobného nebo stejného projektu, čímž může být omezen přístup konkurentů příjemce ze zemí EU na relevantní trh,

jde o veřejnou podporu splňující znaky uvedené v § 2 odst. 1 zákona o veřejné podpoře, která je obecně zakázaná, pokud zákon o veřejné podpoře nestanoví jinak nebo nebude povolena výjimka.

Při posuzování slučitelnosti výše uvedené veřejné podpory se závazky vyplývajícími z Evropské dohody je třeba postupovat v souladu s následujícím předpisem ES, jímž jsou:

Pravidla Společenství pro veřejnou podporu na ochranu životního prostředí - publikovaná v Official Journal C 37, 3.2.2001 (dále jen "Pravidla")

Pravidla v čl. 6 stanoví, že ochranou životního prostředí je jakákoli činnost určená k ozdravění okolí nebo přírodních zdrojů nebo zamezení jejich poškození, nebo k podpoře účinného využívání těchto zdrojů.

Komise považuje opatření na úsporu energie a využívání obnovitelných zdrojů energie za činnost na ochranu životního prostředí.

Obnovitelnými zdroji energie se dle čl. 6 Pravidel rozumí obnovitelné nefosilní zdroje energie, jako větrná energie, sluneční energie, geotermální energie, vlnová energie, energie přílivu a odlivu, hydroelektrárny o výkonu méně než 10 MW a biomasa. Biomasa je definována jako produkt zemědělství a lesnictví, rostlinný odpad ze zemědělství, lesnictví a potravinářského průmyslu, a neupravený dřevní a korkový odpad. Elektrickou energií vyráběnou z obnovitelných zdrojů energie je elektřina vyráběná v elektrárnách používajících pouze obnovitelné energetické zdroje a ta část elektřiny, jež je vyrobena z obnovitelných zdrojů energie v hybridních elektrárnách používajících tradiční energetické zdroje, zejména pro mimořádné účely.

Pravidla se podle čl. 7 vztahují na podporu ochrany životního prostředí ve všech oblastech spadajících pod Smlouvu o založení ES, včetně veřejné podpory, s výjimkou oblastí pokrytých obecnými zásadami Společenství o veřejné podpoře v zemědělství.

Čl. 24 Pravidel říká, že opatření na podporu obnovitelných zdrojů energie a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla představující veřejnou podporu, jsou přijatelná.

Podle čl. 32 Pravidel se investice na podporu obnovitelných zdrojů energie v případě neexistence povinných norem Společenství považují za rovnocenné investicím na ochranu životního prostředí. Jsou zároveň jednou z priorit Společenství v oblasti ochrany životního prostředí a jedním z dlouhodobých cílů, které by měly být podporovány. Výše investiční podpory těchto forem energie je proto 40% oprávněných nákladů. Evropská komise zastává stanovisko, že zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů sloužící potřebám uzavřeného společenství, jako je ostrov nebo obytná oblast, tedy oblasti mimo ekonomický dosah jiných zdrojů, by rovněž měla být podpořena. Investice vynaložené v této souvislosti mohou mít nárok na bonus 10% nad základní míru 40% oprávněných nákladů.

Podle čl. 34 Pravidel v regionech přicházejících v úvahu pro regionální podporu je maximální výše veřejné podpory na životní prostředí na základě nákladů oprávněných k poskytnutí podpory ta, která je z následujících dvou možností vyšší:

  1. základní míra investiční podpory na ochranu životního prostředí, tj. 40% hrubých investic v případě investic do zařízení šetřících energii, do obnovitelných zdrojů energie nebo na podporu kombinované výroby elektřiny a tepla, nebo 50% hrubých investic v případě investic do obnovitelných zdrojů energie zásobujících celistvou oblast plus 5% hrubých investic v regionech spadajících pod čl. 87 odst. 3 písm. c) Smlouvy o založení ES a 10% v regionech spadajících pod čl. 87 odst. 3 písm. a) Smlouvy o založení ES;

  2. míra pro regionální podporu, stanovená v regionálních mapách, plus 10% hrubých investic. V případě změn Regionální mapy intenzity veřejné podpory České republiky, je třeba poskytovat podporu v souladu s povolenou intenzitou veřejné podpory dle této mapy.

Vzhledem k výši veřejné podpory je použití obou variant stejně výhodné.

Dle čl. 35 Pravidel mají malé a střední podniky nárok na zvýšení podpory o 10%. Příspěvky podporovaným regionům a malým a středním podnikům lze kombinovat. Malé a střední podniky však nemají nárok na dvojí příspěvek, jak podle ustanovení vztahujících se na regionální podporu, tak podle ustanovení vztahujících se na oblast životního prostředí.

Podle čl. 36 Pravidel jsou investicemi vhodnými k podpoře investice do pozemků, které jsou nezbytně nutné pro splnění cílů ochrany životního prostředí, investice do budov, továren a zařízení na snížení nebo úplné odstranění znečištění a poškozování životního prostředí a investice na úpravu výrobních metod s cílem ochrany životního prostředí. Podpora může být dále poskytnuta na náklady za převod technologie na základě získání provozních licencí či patentovaného nebo nepatentovaného know-how, za předpokladu, že tato nehmotná aktiva budou využívána výhradně příjemcem veřejné podpory, bude na ně pohlíženo jako na amortizovatelné statky, budou zahrnuta do aktiv příjemce veřejné podpory a budou užívána v podniku, který obdržel veřejnou podporu, po dobu nejméně 5 let. Pokud budou tato nehmotná aktiva zakoupena od třetích subjektů, musí být pořízena za tržních podmínek.

Čl. 37 Pravidel stanoví, že náklady oprávněné k poskytnutí podpory musí být přísně omezeny na mimořádné investiční náklady nutné ke splnění cílů ochrany životního prostředí. U obnovitelných zdrojů energie jsou investičními náklady oprávněnými k poskytnutí podpory obvykle mimořádné náklady, které nese společnost ve srovnání s konvenčními elektrárnami o stejné kapacitě, pokud jde o efektivní výrobu energie.

Pokud neexistují žádné normy, rovnají se náklady oprávněné k poskytnutí podpory investičním nákladům nutným k dosažení vyšší úrovně ochrany životního prostředí než je úroveň, kterou by daná firma dosáhla bez poskytnutí podpory na ochranu životního prostředí.

Ve všech případech musí být náklady oprávněné k poskytnutí podpory vypočítány bez započtení výhod vzniklých ze zvýšení kapacity, z úspor nákladů dosažených během prvních 5 let existence investičního projektu a vedlejší výroby během tohoto pětiletého období. Budou-li investice zaměřeny výhradně na ochranu životního prostředí bez jakýchkoli dalších ekonomických výhod, nebude se při stanovení nákladů oprávněných k poskytnutí podpory provádět žádné další snížení.

VI. Forma a výše veřejné podpory

V rámci Programu 5.A. se pro podnikatelské subjekty počítá s půjčkou ve výši 70% ze základu pro stanovení podpory, s úrokem 4% p.a., dobou splatnosti 12 let a odkladem splatnosti půjčky 2 roky.

V rámci Programu 6.A. se pro podnikatelské subjekty počítá s půjčkou ve výši 60% ze základu pro stanovení podpory, s úrokem 4% p.a., dobou splatnosti 12 let a odkladem splatnosti půjčky 2 roky.

V případě poskytování výhodných půjček je používána pro výpočet ekvivalentu veřejné podpory tzv. referenční sazba. V souladu s Oznámením Evropské komise o způsobu stanovení výše referenčních a diskontních sazeb, publikovaným v Official Journal C 273, 9.9.1997, se používá referenční sazba ve výši 5,94% - 9,94%. Vzhledem k vysokému požadovanému zajištění půjčky, většinou zástavou nemovitosti nebo ručením třetím subjektem, lze pro půjčky ze Státního fondu životního prostředí České republiky použít sazbu 5,94%. Veřejná podpora je pak vyjádřena jako hodnota rozdílu úroků mezi referenční úrokovou sazbou a úrokovou sazbou výhodné půjčky za dobu splatnosti půjčky. (Rozdíl úroků je 1,94%.)

Výpočet peněžního ekvivalentu veřejné podpory pro výhodnou půjčku pro Program 5.A.

Jestliže je podpora poskytnuta formou výhodné půjčky do výše 70% celkových nákladů s odkladem splatnosti 2 roky, dobou splatnosti 12 let a úrokem 4% p.a., činí maximální míra podpory:

1. rok: 70,0 % x 0,0194 = 1,3580 % 1. rok odkladu půjčky

2. rok: 70,0 % x 0,0194 = 1,3580 % 2. rok odkladu půjčky

3. rok: 70,0 % x 0,0194 = 1,3580 % 3. - 12. rok splácení půjčky

4. rok: 63,0 % x 0,0194 = 1,2222 %

5. rok: 56,0 % x 0,0194 = 1,0864 %

6. rok: 49,0 % x 0,0194 = 0,9506 %

7. rok: 42,0 % x 0,0194 = 0,8148 %

8. rok: 35,0 % x 0,0194 = 0,6790 %

9. rok: 28,0 % x 0,0194 = 0,5432 %

10. rok: 21,0 % x 0,0194 = 0,4074 %

11. rok: 14,0 % x 0,0194 = 0,2716 %

12. rok: 7,0 % x 0,0194 = 0,1358 %

Celkem: 10,1850 % celková míra podpory ve formě výhodné půjčky

Celková míra veřejné podpory pro Program 5.A. činí 10,185 %.

Výpočet peněžního ekvivalentu veřejné podpory pro výhodnou půjčku pro Program 6.A.

Jestliže je podpora poskytnuta formou výhodné půjčky do výše 60% celkových nákladů s odkladem splatnosti 2 roky, dobou splatnosti 12 let a úrokem 4% p.a., činí maximální míra podpory:

1. rok: 60,0 % x 0,0194 = 1,1640 % 1. rok odkladu půjčky

2. rok: 60,0 % x 0,0194 = 1,1640 % 2. rok odkladu půjčky

3. rok: 60,0 % x 0,0194 = 1,1640 % 3. - 12. rok splácení půjčky

4. rok: 54,0 % x 0,0194 = 1,0476 %

5. rok: 48,0 % x 0,0194 = 0,9312 %

6. rok: 42,0 % x 0,0194 = 0,8148 %

7. rok: 36,0 % x 0,0194 = 0,6984 %

8. rok: 30,0 % x 0,0194 = 0,5820 %

9. rok: 24,0 % x 0,0194 = 0,4656 %

10. rok: 18,0 % x 0,0194 = 0,3492 %

11. rok: 12,0 % x 0,0194 = 0,2328 %

12. rok: 6,0 % x 0,0194 = 0,1164 %

Celkem: 8,7300 % celková míra podpory ve formě výhodné půjčky

Celková míra veřejné podpory pro Program 6.A. činí 8,73 %.

Vzhledem k zaměření a celkové míře veřejné podpory v rámci jednotlivých Programů podpory Úřad dospěl k závěru, že je zajištěna vyváženost mezi narušením soutěže a výhodami vyplývajícími z investic podpořených na základě Programů podpory a usoudil, že tato veřejná podpora je za podmínek poskytování vymezených ve výroku tohoto rozhodnutí Úřadu slučitelná se závazky České republiky vyplývajícími z Evropské dohody.

VIII. Závěr

Dne 27.2. 2003 bylo účastníku řízení doručeno vyrozumění o možnosti vyjádřit se k podkladu pro rozhodnutí i ke způsobu jeho zjištění, popřípadě navrhnout jeho doplnění. Tohoto práva účastník řízení nevyužil.

Ze všech shora uvedených důvodů bylo možno žádosti o povolení výjimky vyhovět, povolení však bylo nutno podmínit tak, aby byl zajištěn soulad s výše uvedenými předpisy.

Poučení o opravném prostředku

Proti tomuto rozhodnutí v souladu s § 6 odst. 5 zákona o veřejné podpoře nelze podat rozklad.

Ing. Josef Bednář

předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Obdrží:

Ministerstvo životního prostředí ČR

Vršovická 65

100 10 Praha 10

vyhledávání ve sbírkách rozhodnutí

cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz