Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes slaví 30 let svého fungování

1. 7. 2021
Na den přesně před 30 lety, tedy 1. července 1991, zahájil svou činnost Český úřad pro hospodářskou soutěž, přímý předchůdce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V čele Úřadu se od té doby vystřídalo pět předsedů a původní věcná působnost v oblasti ochrany hospodářské soutěže byla v průběhu let obohacena také o dozor nad veřejným zadáváním, kontrolu zneužití významné tržní síly a poradenství a monitoring v oblasti veřejné podpory.

Úřad již tři desetiletí významně ovlivňuje českou ekonomiku a tržní prostředí. Během této doby vydal tisíce rozhodnutí s nápravnými opatřeními a uložil miliardy korun na pokutách, jejichž prostřednictvím se snaží usměrňovat soutěžitele i zadavatele, aby postupovali v souladu s právními předpisy,“ uvedl k výročí nynější předseda Petr Mlsna, který v čele Úřadu stojí od konce roku 2020.

Předseda ÚOHS rovněž připomněl, že spojujícím prvkem všech působností úřadu je právě hospodářská soutěž. Úřad má díky unikátní kombinaci agend řadu výhod a možností, které se projevují zejména značnými úspěchy při odhalování tzv. bid riggingu, což jsou kartelové dohody mezi uchazeči o veřejné zakázky. V této oblasti patří Úřad mezi nejaktivnější v Evropě.

Za třicet let své existence vedl Úřad celkem 2 687 prvostupňových správních řízení v oblasti hospodářské soutěže, v jejichž rámci uložil pokuty v celkové výši přes 8,78 miliardy korun. V oblasti veřejných zakázek vydal ÚOHS v 12 097 správních řízení více než 14 206 prvoinstančních meritorních rozhodnutí, v nichž uložil do konce roku 2020 pokuty převyšující 367 milionů korun.

Ke svému výročí vydal Úřad pamětní publikaci, která neobsahuje pouze ohlédnutí za minulostí, ale v podstatné části také shrnuje priority a vize v jednotlivých oblastech působnosti pro nejbližší budoucnost.

 

Publikace 30 let Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Publikace 30 let Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže 6.3 MB

Tiskové oddělení ÚOHS
21/0100

21. října 2021 / Za přístavbu školy v Nehvizdech uložil ÚOHS druhou pokutu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Dobrovolnému svazku obcí (DSO) k zajištění přístavby školy v Nehvizdech pokutu ve výši 500 tisíc korun za zadání podlimitní veřejné...

19. října 2021 / Úřad bude spolupracovat také s brněnskou MENDELU Projekt navazování spolupráce a oboustranně přínosných kontaktů mezi Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a akademickou sférou opět pokročil, když dnes předseda ÚOHS Petr Mlsna...

19. října 2021 / Čtvrtý metodický den veřejného zadávání již na počátku listopadu - aktualizováno Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pořádá 2. listopadu 2021 již čtvrtý metodický den veřejného zadávání. I tentokrát bude metodický den realizován pouze v online podobě, a to...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu a vyberte oblast.

Email:
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Významná tržní síla
Hospodářská soutěž
Veřejné zakázky
Veřejná podpora
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz