Pokud dominant nepřijme opatření, hrozí mu pokuta

31. 8. 2006
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vypracoval v rámci správního řízení vedeného se společností RWE Transgas sdělení, jehož předmětem je oznámení výhrad Úřadu k jednání uvedené společnosti na trhu s plynem.

Tyto výhrady se týkají:

  1. Stanovení odlišných podmínek dodávek plynu společnostem náležejícím do holdingu RWE a společnostem do skupiny RWE nenáležejícím. Tímto postupem byly společnosti nenáležející do skupiny RWE znevýhodněny.
  2. RWE Transgas dle názoru ÚOHS omezuje svými smlouvami s distributory možnost prodávat plyn mimo území, které tito distributoři obhospodařují a tím účinně brání konkurenci.
  3. Třetí výhrada se týká neuplatnění korekce vyplývající z efektu uskladnění levnějšího zemního plynu v podzemních zásobnících v roce 2004 v ceně za komoditu pro oprávněné zákazníky. Dále společnost RWE Transgas za uskladnění plynu pro oprávněné zákazníky plošně účtovala částku, která byla stanovena ERÚ jako maximální pro kategorii chráněných zákazníků, ač v jednotlivých případech byly náklady významně nižší.

„Transgas má po doručení našeho stanoviska 15 dní na to, aby navrhl takové závazky, které by závadnou situaci na trhu odstranily. Správní řízení tak může skončit smírem bez uložení pokuty. V opačném případě uložíme pokutu a chování, které považujeme za protisoutěžní, zakážeme. Společně s Energetickým regulačním úřadem jsme vyčíslili neoprávněný prospěch RWE Transgas v částce kolem 90 milionů korun. Při případném stanovení výše pokuty bychom z této částky vycházeli a sankce by určitě nebyla nižší,“ uvedl předseda ÚOHS Martin Pecina. Správní řízení se společností RWE Transgas bylo zahájeno 23. listopadu 2005.

Tiskový a personální odbor ÚOHS

17. května 2021 / ÚOHS povolil fúze ve stavebnictví a automobilovém průmyslu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl ve zjednodušených řízeních o povolení dvou spojení soutěžitelů, neboť zjistil, že spojení nebudou mít za následek podstatné narušení...

14. května 2021 / Pokuta obci Sviadnov za loterijní vyhlášku je pravomocná Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna rozhodl o rozkladu podaném obcí Sviadnov ve věci protisoutěžní regulace provozování sázkových her, loterií a jiných podobných...

7. května 2021 / Úřad vyřešil potenciální soutěžní problém u prodejce krmiv a výrobků pro psy a kočky mimo správní řízení Úřad obdržel stížnost na možné protisoutěžní jednání společnosti VETCENTRUM Duchek, provozující internetový obchod a velkoobchod Rebel Dog, které spočívalo v uzavírání vertikálních...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu a vyberte oblast.

Email:
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Významná tržní síla
Hospodářská soutěž
Veřejné zakázky
Veřejná podpora
cs | en
+420 542 167 111 · posta@uohs.cz