Proč Lidové noviny náhle řeší GCR

30. 8. 2017
Deník Lidové noviny se v posledních dnech hned třikrát obsáhle zabýval neúčastí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v hodnocení soutěžních úřadů, které každoročně pořádá zahraniční magazín Global Competition Review.

Je zarážející, že hodnocení časopisu, který v České republice zná přinejlepším několik desítek odborníků, a nikdy v minulosti se o něj Lidové noviny nikterak nezajímaly, je najednou natolik atraktivním tématem. Až tak atraktivním, že mu celostátní deník věnoval místo na své úvodní straně a tři rozsáhlé články během několika málo dní. Jeden z textů přitom naznačil, co je možná skutečnou příčinou náhlé aktivity Lidových novin. Kromě toho, že bez ladu a skladu na čtenáře nahrnul jakoukoliv kritiku na ÚOHS, která vypadla z redakčních šuplíků, totiž přesunul pozornost na veřejné zakázky. Přitom byl citován ministr dopravy, jehož ministerstvu často zakázky rušíme a ministr z toho pochopitelně není nadšený.

Nestalo se přitom poprvé, že ve chvíli, kdy Ministerstvo dopravy zadává důležitou veřejnou zakázku, startuje v Lidových novinách kritická kampaň proti ÚOHS. Má být snad tento postup nátlakem na ÚOHS kvůli probíhající zakázce na výběr mýtného? Úvahy tímto směrem podporuje i podnět nedávno podaný na náš Úřad. Jedná se skutečně jen o shodu okolností? Nebo jde o politickou snahu ohnout rozhodování úřadu „správným směrem“? Postup Lidových novin se nese v duchu starého přísloví: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Informovat o hodnocení GCR zjevně nebylo hlavním motivem Lidových novin. Bylo pouze záminkou jak čtenářům zopakovat všechnu kritiku, kterou nás tento deník v posledních několika letech systematicky zahrnuje. Bylo pouze pokračováním dlouhodobé kampaně, jejímž cílem je narušit integritu a důvěryhodnost ÚOHS jako instituce. Musím zopakovat, že Úřad je nezávislý. Navzdory všem tlakům jsme vždy rozhodovali nezávisle a nezávisle rozhodovat budeme i nadále, přestože to politicky ovlivněnému deníku není po chuti.

Závěrem si neodpustím otázku k redaktorům LN, kteří mají neustále potřebu zdůrazňovat čtenáři, že v čele Úřadu složeného převážně z právníků stojí inženýr: Víte, že všichni moji předchůdci byli také „pouze“ inženýři?

Petr Rafaj
předseda ÚOHS

20. listopadu 2017 / Úřad vydal dva nové informační listy z oblasti soutěžního práva Novinky a změny, jež do českého právního rámce přinesla transpozice evropské směrnice usnadňující soukromoprávní žaloby v případech škod vzniklých porušením soutěžních pravidel...

16. listopadu 2017 / Svatomartinská konference 2017 se nesla v duchu digitální ekonomiky Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pořádal ve dnech 15. a 16. listopadu již jedenáctý ročník Svatomartinské konference o novinkách v soutěžním právu v České republice i zahraničí...

15. listopadu 2017 / Sankce za vydávání doporučených cen odtahových služeb Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil ve správním řízení zahájeném z moci úřední pokutu ve výši 276 tisíc korun Asociaci silničních a odtahových služeb, z. s., za narušení...

Chcete-li dostávat aktuality mailem, zanechte nám prosím svou adresu.

Email:
Aktuality z hospodářské soutěže
Aktuality z veřejných zakázek
Aktuality z veřejné podpory
Oznámení o připravovaném spojení soutěžitelů
Aktuality z významné tržní síly
Tiskové zprávy z oblasti hospodářské soutěže
Tiskové zprávy z oblasti veřejných zakázek
Tiskové zprávy z oblasti veřejné podpory
cs | en
+420 542 167 111 · posta@compet.cz